News » Polscy odbiorcy gazu bezpieczni. Polski system gazowy…

Polscy odbiorcy gazu bezpieczni. Polski system gazowy przygotowany do sezonu zimowego

8 Lis 2017 Możliwość komentowania Polscy odbiorcy gazu bezpieczni. Polski system gazowy przygotowany do sezonu zimowego została wyłączona Share 'Polscy odbiorcy gazu bezpieczni. Polski system gazowy przygotowany do sezonu zimowego' on Facebook Share 'Polscy odbiorcy gazu bezpieczni. Polski system gazowy przygotowany do sezonu zimowego' on Email Share 'Polscy odbiorcy gazu bezpieczni. Polski system gazowy przygotowany do sezonu zimowego' on Print Friendly

Przed rozpoczęciem szczytu zimowego będą dostępne maksymalne moce odbioru magazynów oraz odpowiednio przygotowany gazowy system przesyłowy. Polska jest dobrze przygotowana do sezonu zimowego w sektorze gazowym – poinformował wiceminister energii Michał Kurtyka po spotkaniu Zespołu ds. bezpieczeństwa paliwowego Państwa.

W ME spotkał się Zespół ds. bezpieczeństwa paliwowego Państwa pod przewodnictwem podsekretarza stanu Michała Kurtyki. Zespół jest organem doradczym ministra energii. Spotkanie odbyło się w celu omówienia sytuacji przed zbliżającym się sezonem zimowym.

Wiceminister energii Michał Kurtyka podkreślił, że w warunkach bezawaryjnej pracy systemu nie przewiduje się zagrożeń w dostawach gazu do odbiorców. – Zdolności systemu przesyłowego i pojemności magazynowe gwarantują pełne bezpieczeństwo dostaw gazu do odbiorców, również w przypadku sytuacji kryzysowych – powiedział wiceminister Michał Kurtyka. – Stan zatłoczenia magazynów będzie najwyższy w historii i wyniesie prawie 3 mld m³ – dodał.

Dzięki zmianom w ustawie o zapasach obowiązkowych gazu ziemnego, po raz pierwszy od kilku lat ich poziom wzrósł i na nadchodzący sezon zimowy wyniesie prawie 1 mld m3. – W przypadku przerwy w dostawach gazu z jednego z kierunków, mamy pewność dostaw do odbiorców najbardziej potrzebujących. Zatrzymaliśmy negatywny trend spadku poziomu zapasów obowiązkowych z powodu omijania obowiązującego w Polsce prawa w celu maksymalizacji zysków firm – uzasadnił wiceszef resortu energii.

Dla obecnego rządu kluczową kwestią jest bezpieczeństwo funkcjonowania gospodarki i pewność dostaw do odbiorców – dodał. – Postępują inwestycje, których celem jest dalsze zwiększenie poziomu bezpieczeństwa. Gazociąg Baltic Pipe, rozbudowa systemu przesyłowego, kolejne interkonektory, rozbudowa terminalu LNG czy magazyny gazu – patrzymy stale na rozwój systemu gazowego. Analizujemy też konieczność podjęcia dodatkowych inwestycji, wynikających z ostatnich wydarzeń, np. osuszalni gazu. Musimy mieć stuprocentową pewność dostaw gazu w każdych warunkach – podkreślił.

Jak wskazał wiceminister Michał Kurtyka nie potwierdziły się obawy krytyków zmian w ustawie o zapasach, którzy twierdzili, że po wejściu w życie znowelizowanych przepisów, bezpieczeństwo dostaw się zmniejszy, a rynek przestanie funkcjonować. Zapasy obowiązkowe utrzymuje 17 podmiotów, zarówno w instalacjach na terytorium kraju, jak i w innych państwach członkowskich UE. Duża część z tych podmiotów zdecydowała się na zlecenie utrzymywania zapasów innemu przedsiębiorstwu. – Sytuacja ta jasno pokazuje, że rynek gazu ziemnego w Polsce systematycznie się rozwija, a system zapasów obowiązkowych nie stanowi wprowadził dodatkowych znaczących barier w jego funkcjonowaniu – podkreślił wiceminister.

Cały czas monitorujemy sytuację na krajowym rynku gazu, zarówno w aspekcie bezpieczeństwa energetycznego, jak również rozwoju rynku i trendów w kształtowaniu się cen. Będziemy odpowiednio reagować w każdym przypadku. Wyzwaniem, przed którym aktualnie stoimy jest jak najszybsze wdrożenie i wypełnienie przepisów nowego rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa dostaw gazu. Chcemy być europejskim liderem w tym obszarze – podkreślił wiceminister Kurtyka.

fot. pixabay.com

Źródło: Ministerstwo Energii

Wpis został opublikowany 8 Lis 2017 w następujących kategoriach: News, Odbiorcy - Rynek Energii i Gazu. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partner działu

Newsletter

Warto zobaczyć