News » Tchórzewski: Szukamy rozwiązań, które przynoszą korzyści…

Tchórzewski: Szukamy rozwiązań, które przynoszą korzyści zarówno ekonomiczne, jak i społeczne oraz środowiskowe

7 Lis 2017 Możliwość komentowania Tchórzewski: Szukamy rozwiązań, które przynoszą korzyści zarówno ekonomiczne, jak i społeczne oraz środowiskowe została wyłączona Share 'Tchórzewski: Szukamy rozwiązań, które przynoszą korzyści zarówno ekonomiczne, jak i społeczne oraz środowiskowe' on Facebook Share 'Tchórzewski: Szukamy rozwiązań, które przynoszą korzyści zarówno ekonomiczne, jak i społeczne oraz środowiskowe' on Email Share 'Tchórzewski: Szukamy rozwiązań, które przynoszą korzyści zarówno ekonomiczne, jak i społeczne oraz środowiskowe' on Print Friendly

Projekt w Gilowicach to pierwszy krok do rozwoju technologii wydobycia metanu z pokładów węgla w znacznie szerszej skali – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski 6 listopada 2017 r. w Gilowicach. Podczas spotkania przedstawiono wyniki projektu badawczego dotyczącego pozyskiwania metanu z pokładów węgla realizowanego przez PGNiG we współpracy z PIG-PIB.

Chcemy, aby upowszechnienie tej technologii skutkowało zwiększeniem potencjału wydobywczego gazu w Polsce nawet o miliard m3 gazu rocznie – powiedział minister energii. Dodał, że w ten sposób ograniczymy zależność od importu surowców z zagranicy, z pozytywnym skutkiem dla gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Szef resortu energii dodał, że usuwanie metanu z pokładów węgla oznacza zwiększenie bezpieczeństwa pracy górników oraz obniżenie kosztów wydobycia, przy jednoczesnym ograniczeniu emisji metanu do atmosfery. Wskazał również, że to istotnie wpłynie na poprawę warunków funkcjonowania i obniżenie kosztów działalności kopalń węgla kamiennego w Polsce. – Chcemy w ten sposób zwiększyć rentowność i konkurencyjność górnictwa w Polsce – podkreślił.

Minister wskazał, że ten projekt pokazuje także, że Śląsk i jego bogactwa mają w sobie olbrzymi potencjał, który czeka na odkrycie. – Nasz rząd jest zdeterminowany, żeby inwestować w regiony oraz rozwijać nowe innowacyjne projekty i gałęzie przemysłu – podkreślił. – Jeżeli cały projekt GEO-METAN, którego elementem są prace w Gilowicach, okaże się sukcesem, na co szczerze liczę, to Górny Śląsk będzie wielkim beneficjentem tej nowej w polskich warunkach metody pozyskania gazu ziemnego – dodał.

Źródło: Ministerstwo Energii

Wpis został opublikowany 7 Lis 2017 w następujących kategoriach: News, Paliwa dla energetyki. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć