E-mobility » Energetyczne wyzwania samorządów

Energetyczne wyzwania samorządów

6 Lis 2017 Możliwość komentowania Energetyczne wyzwania samorządów została wyłączona Share 'Energetyczne wyzwania samorządów' on Facebook Share 'Energetyczne wyzwania samorządów' on Email Share 'Energetyczne wyzwania samorządów' on Print Friendly

Elektromobilność, efektywność energetyczna i czyste powietrze zdominowały tegoroczną konferencję Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej „Energetyczne wyzwania samorządów”. 24 października w ME spotkali się: samorządowcy, reprezentanci sektora energetycznego, administracji państwowej i wyższych uczelni. Wśród prelegentów i panelistów znaleźli się m.in.: minister energii Krzysztof Tchórzewski, wiceminister energii Andrzej Piotrowski oraz prezes URE Maciej Bando.

Podczas paneli na konferencji dyskutowane były trzy tematy: elektromobilność, efektywność energetyczna i czyste powietrze.

Elżbieta Piskorz, dyrektor Departamentu Ropy i Gazu w Ministerstwie Energii, poinformowała podczas dyskusji, że w trakcie konsultacji społecznych nad ustawą o elektromobilności wpłynęło ponad 1000 uwag. Resort energii chce, by prace nad dokumentem zakończyły się jeszcze w tym roku i trafił on do parlamentu. Mariusz Swora, były prezes URE, aktualnie Kancelaria Adwokacka Swora Legal, podkreślił, że ustawa w obecnym kształcie ma na celu przede wszystkim stymulowanie rozwoju infrastruktury. Natomiast kompleksowy rozwój elektromobilności będzie zależał od bodźców finansowych, które go wesprą.

Robert Zasina, prezes Tauron Dystrybucja, podkreślił, że energetyka jest zainteresowana udziałem w projektach związanych z elektromobilnością. – Ważne będzie tempo przyłączania infrastruktury. Wpłyną na nie prowadzone przez nas inwestycje sieciowe. W wielu miejscach, na przykład w centrach miast, firmy energetyczne będą musiały uporać się z licznymi wyzwaniami – podkreślił.

Prof. Grzegorz Benysek z Uniwersytetu Zielonogórskiego obawia się, że nasz system dystrybucyjny nie jest w pełni przygotowany na budowę gęstej sieci stacji ładowania. Jego zdaniem w przyszłości pewnym rozwiązaniem będzie budowanie magazynów energii obok terminali. Natomiast Krzysztof Haładus, wiceprezydent Sosnowca, apelował do energetyków o wypracowanie standardów ładowania pojazdów: – Zależy nam na unifikacji, by w naszym mieście autobusy różnych firm mogły korzystać ze wspólnych stacji ładowania.

Sporą część konferencji zdominowała tematyka klastrów energetycznych. Zgodnie podkreślano, że ważnym ich elementem muszą być firmy energetyczne. – Samorząd w Polsce jest za słaby, by budować własne linie energetyczne. Współpraca jest nieodzowna. Potrzebujemy partnerów i środków – mówił Piotr Dragan, wójt gminy Wisznice. Wiceminister energii Andrzej Piotrowski zwrócił uwagę głównie na rynkowy aspekt tworzenia klastrów: – Klaster łączy różne podmioty, dla których priorytetem powinno być wspólne myślenie, by było taniej.

W debacie na temat miast przyszłości i inteligentnych liczników prezes Federacji Konsumentów Kamil Pluskwa-Dąbrowski wyraził opinię, że rachunek ekonomiczny nie przemawia za tym, by w przyszłości system smart grid był kompletny i objął wszystkich użytkowników w Polsce. Podał przykład Niemiec, gdzie wprowadzono minimalny pułap zużycia energii, które determinuje montaż nowoczesnych urządzeń pomiarowych.

W dyskusji na temat niskiej emisji i czystego powietrza sporo uwagi poświęcono działaniom antysmogowym. Patryk Białas z Katowickiego Alarmu Smogowego poinformował, że 33 spośród 50 miast Unii Europejskiej z najgorszym powietrzem znajduje się w Polsce. Jego zdaniem, poprawa tego stanu jest możliwa poprzez działania systemowe, ale także zmianę mentalności ludzi: – Każdy musi sobie uczciwie odpowiedzieć na pytanie: co, jak i gdzie pali.

Andrzej Rubczyński z Forum Energii stwierdził, że problemem w walce ze smogiem są istniejące źródła, ale także nieumiejętne projektowanie nowych osiedli. Prezydent Rybnika Piotr Kuczera uważa, że samorządy same nie poradzą sobie z problemem, jego zdaniem potrzebne są kompleksowe regulacje oraz edukacja: – Należy na nią kłaść duży nacisk. Na szczęście im młodsze pokolenie, tym radykalniej do tego podchodzi.

Podczas konferencji rozstrzygnięto także trzecią edycję konkursu „Samorząd przyjazny energii”. W tym roku na najwyższe uznanie jury zasłużyły gminy: Bełchatów, Kurzętnik, Lubiszyn, Paczków i Stoczek Łukowski. Dodatkowe wyróżnienie otrzymała gmina Zbuczyn. Konkurs organizowany był przez PTPiREE przy wsparciu firm: Enea Operator, Energa-Operator, PGE Dystrybucja, Tauron Dystrybucja i Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Patronat honorowy nad konferencją i nad konkursem objęło Ministerstwo Energii oraz prezes URE.

Źródło: Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej

Wpis został opublikowany 6 Lis 2017 w następujących kategoriach: E-mobility, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć