News » Ponad 140 tys. złożonych wniosków o świadczenie rekompensacyjne…

Ponad 140 tys. złożonych wniosków o świadczenie rekompensacyjne z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla

2 Lis 2017 Możliwość komentowania Ponad 140 tys. złożonych wniosków o świadczenie rekompensacyjne z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla została wyłączona Share 'Ponad 140 tys. złożonych wniosków o świadczenie rekompensacyjne z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla' on Facebook Share 'Ponad 140 tys. złożonych wniosków o świadczenie rekompensacyjne z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla' on Email Share 'Ponad 140 tys. złożonych wniosków o świadczenie rekompensacyjne z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla' on Print Friendly

Przez tydzień ponad 140 tys. osób złożyło wnioski o rekompensatę z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla. Przypominamy, że wnioski można składać do 18 listopada 2017 r. w wyznaczonych punktach.

Czym jest prawo do bezpłatnego węgla?

Prawo do bezpłatnego węgla to element wynagrodzenia górników i świadczenie dla emerytów i rencistów. Było ono rodzajem zobowiązania państwa polskiego wobec pracowników kopalń, jednym z warunków umowy o pracę.

Jakie są główne założenia ustawy o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla?

Ustawa zakłada jednorazową wypłatę rekompensaty za utracone prawo do świadczenia w wysokości 10 tys. zł netto. Wypłata świadczenia zaplanowana jest do końca 2017 r.

Kto może ubiegać się o rekompensatę?

O rekompensatę mogą ubiegać się: emeryci i renciści, którzy mieli ustalone prawo do deputatu (w naturze albo ekwiwalentu pieniężnego), a którym świadczenie zawiesiły spółki węglowe. Uprawnione będą też wdowy, wdowcy oraz sieroty, otrzymujące renty po górnikach. Rekompensaty nie otrzymają osoby, które pobierają świadczenie z ZUS.

Jak otrzymać rekompensatę?

Aby otrzymać rekompensatę, uprawniona osoba musi wypełnić wniosek. Wnioski można składać w centralach spółek i kopalniach objętych ustawą. Na naszej stronie można zapoznać się z instrukcją do wypełnienia wniosku, a także dowiedzieć się, gdzie złożyć wniosek.

Jeśli nadal masz jakieś pytania, zadzwoń na jeden z numerów infolinii

Szczegóły znajdziesz także w naszej zakładce: Rekompensaty z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla.

Wniosek – wersja edytowalna

Wniosek – wersja pdf

Instrukcja

Lista punktów, w których można złożyć wniosek

Numery infolinii

Plakat

fot. pixabay.com

Źródło: Ministerstwo Energii

Wpis został opublikowany 2 Lis 2017 w następujących kategoriach: News, Paliwa dla energetyki. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć