Edukacja » 9 Międzynarodowa Szkoła Energetyki Jądrowej zaprasza

9 Międzynarodowa Szkoła Energetyki Jądrowej zaprasza

12 Paź 2017 Możliwość komentowania 9 Międzynarodowa Szkoła Energetyki Jądrowej zaprasza została wyłączona Share '9 Międzynarodowa Szkoła Energetyki Jądrowej zaprasza' on Facebook Share '9 Międzynarodowa Szkoła Energetyki Jądrowej zaprasza' on Email Share '9 Międzynarodowa Szkoła Energetyki Jądrowej zaprasza' on Print Friendly

Kontynuując tradycję poprzednich lat, ME oraz NCBJ we współpracy z Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Przedsiębiorstwem Państwowym Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych organizują IX Międzynarodową Szkołę Energetyki Jądrowej, która w tym roku odbędzie się w dniach 14-17 listopada w Warszawie, w Świerku i w Różanie.

Szkoła poświęcona będzie zagadnieniom przyszłości energetyki jądrowej, cyklowi paliwowemu, problemom wpływu małych dawek promieniowania na zdrowie, postępowania z odpadami promieniotwórczymi, zagadnieniom bezpieczeństwa reaktorów jądrowych oraz zastosowaniu energii jądrowej w podróży na Marsa.

Podobnie jak w poprzednich latach większość wykładów będzie prowadzona przez zagranicznych ekspertów z różnych krajów. Będą oni prezentowali rzeczywistą, ekspercką wiedzę w wybranych dziedzinach, szczególnie interesujących społeczeństwo polskie na obecnym etapie rozwoju Programu Polskiej Energetyki Jądrowej. Przedstawione powyżej tematy będą prezentowane głównie w języku angielskim, ale z zapewnieniem kompetentnego tłumaczenia symultanicznego na język polski.

Wśród ekspertów zagranicznych znajdą się:

  • dr H. Holger Rogner z International Institute for Applied Systems Analysis w Austrii, który w latach 1997-2012 kierował sekcją Planowania i Studiów Ekonomicznych w Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, gdzie prowadził program „Capacity Building and Nuclear Knowledge Maintenance for Sustainable Energy Development;
  • dr med. Mohan Doss, przewodniczący pozarządowej organizacji Uczonych dla Rzetelnej Informacji o Promieniowaniu i wiodący lekarz z centrum leczenia raka Fox Chase Cancer Centre, autor szeregu publikacji o potrzebie zmian przepisów ochrony radiologicznej i uwzględnienia dobroczynnego wpływu małych dawek promieniowania;
  • dr Grzegorz Rzentkowski, dyrektor działu Bezpieczeństwa Instalacji Jądrowych Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej;
  • Zara Hodgson z National Nuclear Laboratory z Wielkiej Brytanii, która specjalizuje się w rozwoju rakiet kosmicznych napędzanych energią jądrową;
  • Dr n. med. Ulrich Straube, ekspert w dziedzinie medycyny kosmicznej z Europejskiej Agencji Kosmicznej;
  • Andrei Goicea z międzynarodowej organizacji FORATOM;
  • Magnus Mori, manager Marketing and Sales z URENCO, największego producenta paliwa jądrowego na świecie.

Referaty przedstawią też przedstawiciele światowego przemysłu jądrowego, a mianowicie China General Nuclear Power Corporation, EDF, General Electric Hitachi, Korea Hydro & Nuclear Power, SNC-Lavalin i Westinghouse. Tematy tych referatów dobrano tak, aby odpowiadały one na zasadnicze pytania dotyczące bezpieczeństwa przyszłej elektrowni jądrowej w Polsce. Dla każdego z producentów dobrano pytanie o kluczowym znaczeniu dla danego typu reaktora.

Wyjątkową atrakcją Szkoły będzie sesja „Kierunek: Mars”, podczas której Pani Zara Hodgson z National Nuclear Laboratory w Wielkiej Brytanii opowie o możliwościach zastosowania energii jądrowej w rakietach kosmicznych. Z kolei Pan dr n. med. Ulrich Straube, ekspert medycyny kosmicznej z Europejskiej Agencji Kosmicznej, przedstawi metody ochrony przed promieniowaniem jonizującym na statkach kosmicznych, Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz o potencjalnych trudnościach w podróży i pobycie na Marsie.

Wysoki poziom merytoryczny zapewnią również polscy wykładowcy. W sesji technicznej wystąpią:

  • dr Józef Sobolewski – Dyrektor Departamentu Energii Jądrowej w Ministerstwie Energii przedstawi on obecny stan i perspektywy Programu Polskiej Energetyki Jądrowej;
  • Krzysztof Sadłowski, prezes PGE EJ1, który omówi prace w zakresie badań lokalizacyjnych i przygotowanie przetargu na pierwszą elektrownię jądrową;
  • Zbigniew Uszyński z Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A. przedstawi natomiast zagadnienie integracji elektrowni jądrowej w polskim systemie elektroenergetycznym.

W tym roku przypada 150. rocznica urodzin Marii Skłodowskiej-Curie. Z tej okazji Prof. Andrzej K. Wróblewski z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, autor słynnej książki „Historia Fizyki”, opowie o fenomenie i znaczeniu naszej noblistki.

Ekspertami NCBJ będą prof. Grzegorz Wrochna, który przedstawi rolę reaktorów wysokotemperaturowych w strategii rozwoju energii jądrowej w Polsce oraz prof. NCBJ dr inż. Andrzej Strupczewski, który omówi problemy przerobu wypalonego paliwa i sprawy ekonomiki energetyki jądrowej na tle morskich farm wiatrowych.

Pani Aneta Korczyc z Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych omówi bezpieczeństwa wokół lokalizacji planowanego centralnego składowiska odpadów radioaktywnych o średniej i niskiej aktywności.

IX Międzynarodowa Szkoła Energetyki Jądrowej kierowana jest do nauczycieli i studentów, pracowników administracji i urzędów publicznej, samorządów lokalnych, służb mundurowych, inwestora elektrowni jądrowej, przedsiębiorstw, uczelni oraz instytutów zaangażowanych w program budowy elektrowni jądrowej w Polsce, a także wszystkich zainteresowanych prezentowaną tematyką.

W czasie czterech dni trwania Szkoły dwudniowe wykłady będą przedstawione dla wszystkich uczestników, a ponadto zorganizowane zostaną warsztaty w dwóch turach, każda po dwie grupy, które odbędą się Ośrodku Jądrowym w Świerku – w reaktorze badawczym MARIA, w laboratoriach badawczych NCBJ oraz w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych, a także w Krajowym Składowisku Odpadów Promieniotwórczych w Różanie.

Ponadto w dniu 17 listopada odbędzie się spotkanie techniczne w programie VISE (Visegrad Initiative for Nuclear Cooperation). Wykłady będą miały specjalistyczny charakter i omawiać będą problematykę rozwoju reaktorów wysokotemperaturowych. Warsztat prowadzony będzie tylko w języku angielskim, bez tłumaczenia symultanicznego.

Część wykładowa Szkoły organizowana jest przez ME oraz NCBJ i odbędzie się w Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych na Kampusie Ochota Uniwersytetu Warszawskiego.

Partnerami NCBJ podczas tegorocznej edycji Szkoły są China General Nuclear Corporation, EDF, General Electric Hitachi, IRtech, Korea Hydro & Nuclear Power, Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A., SNC-Lavalin, URENCO oraz Westinghouse. Dzięki temu wsparciu możliwe jest także zorganizowanie dwóch dni warsztatów w Świerku oraz w Różanie.

Międzynarodowa Szkoła Energetyki Jądrowej to jeden z kompleksowych elementów edukacyjnych działań Narodowego Centrum Badań Jądrowych i Ministerstwa Energii mających na celu podniesienie poziomu wiedzy społeczeństwa na temat zagadnień związanych z budową i eksploatacją elektrowni jądrowych w Polsce i na świecie, jak również z wpływem ich eksploatacji na gospodarkę i środowisko.

Zapraszamy do udziału w Szkole. Szczegółowe informacje znajdują się w załączonej broszurze oraz na stronie internetowej: www.szkola-ej.pl. Zgłoszenia przyjmujemy drogą elektroniczną.

Załączniki:
Źródło: Narodowe Centrum Badań Jądrowych
Wpis został opublikowany 12 Paź 2017 w następujących kategoriach: Edukacja, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć