E-mobility » Siódma część cyklu „Elektromobilność – technologia…

Siódma część cyklu „Elektromobilność – technologia przyszłości”: samochody autonomiczne

11 Paź 2017 Możliwość komentowania Siódma część cyklu „Elektromobilność – technologia przyszłości”: samochody autonomiczne została wyłączona Share 'Siódma część cyklu „Elektromobilność – technologia przyszłości”: samochody autonomiczne' on Facebook Share 'Siódma część cyklu „Elektromobilność – technologia przyszłości”: samochody autonomiczne' on Email Share 'Siódma część cyklu „Elektromobilność – technologia przyszłości”: samochody autonomiczne' on Print Friendly

Według zapowiedzi ekspertów motoryzacyjnych w ciągu kilku lat na ulicach pojawią się pierwsze dopuszczone do ruchu samodzielnie poruszające się pojazdy autonomiczne, za kierownicą których nie będzie siedział człowiek. Samochód autonomiczny to technologia przyszłości, która wkrótce będzie powszechnie dostępna. Jej rozwój idzie w parze z rozwojem transportu elektrycznego.

Według zapowiedzi ekspertów motoryzacyjnych w ciągu kilku lat, na ulicach pojawią się pierwsze dopuszczone do ruchu samodzielnie poruszające się pojazdy autonomiczne, za kierownicą których nie będzie siedział człowiek. Biorąc pod uwagę możliwości techniczne jest to osiągalne już dziś. Szczególnie gdy pod uwagę weźmiemy fakt latających nad naszymi głowami samoloty, które większość trasy pokonują sterowane właśnie autopilotem. Dostrzegalny jest coraz większy optymizm branży motoryzacyjnej, jeśli chodzi o przyszłość tego typu aut. Wielu producentów już dziś posiada w swojej ofercie półautonomiczne pojazdy. A uruchomienie masowej produkcji aut z pełnym rozwiązaniem zapowiadają m.in. Mercedes, Ford, Citroen czy Volvo. Sektor z uwagą przygląda się przodującym w kwestii autonomiczności Tesli oraz Google’owi. Z systematycznie publikowanych przez Google’a informacji wynika, że jego samojeżdżące samochody pokonują coraz więcej kilometrów bezbłędnie oraz nie stwarzając przy tym sytuacji niebezpiecznych dla ruchu.

Dlaczego koncerny stawiają na autonomiczność w elektrykach

Większość samochodów wyposażonych w systemy półautonomiczne i autonomiczne to auta elektryczne. Dlaczego tak jest? Odpowiedź jest prosta – kamery, radary czy lidary oraz komputery zarządzające całym systemem, potrzebują dużo prądu, którego samochody z jednostkami spalinowymi nie są w stanie zapewnić bez specjalnej modyfikacji układu elektrycznego. W związku z tym, że w przypadku hybryd lub aut elektrycznych ten problem nie występuje to właśnie tego typu pojazdy są najczęściej wyposażone w autopilota.

Samochód autonomiczny a regulacje prawne

Powszechne wprowadzenie pojazdów autonomicznych na ulice miast wymaga wypracowania i wprowadzenia wielu regulacji prawnych. Mimo postępu technologicznego i nasilającej się dyskusji na temat samojeżdżacych aut w debacie publicznej, żadne państwo na świecie nie jest jeszcze w pełni gotowe pod względem legislacyjnym na to rozwiązanie. Głównym problemem jest bowiem ustalenie jak komputer sterujący autopilotem powinien się zachowywać w sytuacji zagrożenia na jezdni i kto będzie ponosił odpowiedzialność za spowodowany wypadek.

Pierwsza część cyklu „Elektromobilność – technologia jutra”: PHEV, REEV i BEV – czyli rzecz o skrótach 

Druga część cyklu „Elektromobilność – technologia przyszłości”: Samochody napędzane paliwami alternatywnymi – przegląd dostępnych technologii

Trzecia część cyklu „Elektromobilność – technologia przyszłości”: AC/DC – czyli jak naładować samochód elektryczny

Czwarta część cyklu „Elektromobilność – technologia przyszłości”: Car-sharing, czyli po co kupować samochód skoro można go wynająć

Piąta część cyklu „Elektromobilność – technologia przyszłości”: Elektromobilnośc to nie tylko samochód

Szósta część cyklu „Elektromobilność – technologoa przyszłości”: Autobusy elektryczne

fot. pixabay.com

Źródło: Ministerstwo Energii

Wpis został opublikowany 11 Paź 2017 w następujących kategoriach: E-mobility, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć