News » LOTOS zanotował nowy rekord modelowej marży rafineryjnej

LOTOS zanotował nowy rekord modelowej marży rafineryjnej

6 Paź 2017 Możliwość komentowania LOTOS zanotował nowy rekord modelowej marży rafineryjnej została wyłączona Share 'LOTOS zanotował nowy rekord modelowej marży rafineryjnej' on Facebook Share 'LOTOS zanotował nowy rekord modelowej marży rafineryjnej' on Email Share 'LOTOS zanotował nowy rekord modelowej marży rafineryjnej' on Print Friendly

10,40 dolara na baryłce wyniosła we wrześniu br. modelowa marża rafineryjna LOTOSU. Z kolei w całym III kwartale 2017 marżę spółki oszacowano na 8,57 dolara na baryłce.

Wrześniowa modelowa marża rafineryjna wzrosła o 31,3% (w stosunku do sierpnia 2017) i o 42,3% (w stosunku do września 2016).
Do kalkulacji marży przyjęto poniższą strukturę uzysków, której przypisano następujące indeksy cenowe:

  • 14,14% benzyna (PRM UNL 10 ppm ARA)
  • 4,24% benzyna surowa (Naphtha CIF NWE)
  • 4,53% LPG (50% Propan FOB NWE, 50% Butan FOB NWE)
  • 49,57% diesel (ULSD 10 ppm CIF NWE)
  • 5,34% paliwo lotnicze (Jet CIF NWE)
  • 18,11% ciężki olej opałowy (HFO 3,5%S ARA )
  • 4,07 % stanowi zużycie własne rafinerii.

Kalkulację marży pomniejszono o szacowany modelowy koszt zużycia gazu ziemnego na przerobioną modelową baryłkę ropy naftowej – obliczany jako iloczyn współczynnika 0,075 oraz notowań indeksu gazu ziemnego z rynku dnia następnego (RDNg) na Towarowej Giełdzie Energii (indeks TGEgasDA) przeliczonego na koszt w USD za MWh (dla danych od początku 2016 r.).

Ponieważ prezentowany model nie uwzględnia różnic w cenach osiąganych poprzez sprzedaż produktów na różnych geograficznych rynkach zbytu, wielkość prezentowanej marży modelowej jest przybliżona, nie zaś tożsama z rzeczywistą wielkością marży rafineryjnej uzyskiwanej w rafinerii Grupy LOTOS S.A.

Źródło: GRUPA LOTOS S.A.

Wpis został opublikowany 6 Paź 2017 w następujących kategoriach: News, Paliwa dla energetyki. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć