Ciepłownictwo » Kogeneracja i czyste powietrze

Kogeneracja i czyste powietrze

27 Wrz 2017 Możliwość komentowania Kogeneracja i czyste powietrze została wyłączona Share 'Kogeneracja i czyste powietrze' on Facebook Share 'Kogeneracja i czyste powietrze' on Email Share 'Kogeneracja i czyste powietrze' on Print Friendly

Z udziałem PGNiG TERMIKA odbyły się w tym miesiącu dwie ważne debaty poświęcone sektorowi energii. Spotkali się na nich przedstawiciele rządu, biznesu i nauki.

Podczas XIX Sympozjum Naukowo-Technicznego ENERGETYKA BEŁCHATÓW w dniach 4-6 września 2017 r., eksperci z firm energetycznych omawiali aktualną sytuację branży energetycznej i stojące przed nią wyzwania.

Debata ciepłownicza odbyła się pod hasłem: rozwój centralnych systemów ciepłowniczych – systemowe recepty na niską emisję.

Prezes Wojciech Dąbrowski wskazał na niewykorzystany potencjał kogeneracji, którą należy rozwijać i wspierać, między innymi propozycjami legislacyjnymi i regulacyjnymi dotyczącymi rynku mocy i wsparcia dla kogeneracji. Była mowa o rozwoju naszej firmy, między innymi o najważniejszej inwestycji energetycznej w kraju, tj. budowie bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Żerań, o mocy elektrycznej 497 MW i cieplnej i 326 MW. Oddanie bloku do eksploatacji planowane jest na 2020 r.

Dzięki inwestycji produkcja energii elektrycznej w elektrociepłowni zwiększy się o ok. 80%. Blok nie tylko zapewni dostawy ciepła dla Warszawy, lecz także pozwoli utrzymać konkurencyjne ceny dla mieszkańców stolicy oraz zapewni bezpieczeństwo energetyczne regionu.

Natomiast podczas XXI Forum Ciepłowników Polskich w Międzyzdrojach 12 września 2017 r. PGNiG TERMIKA zorganizowała panel pod tytułem: Czyste powietrze – redukcja emisji. Uczestniczyli w nim: Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGNiG TERMIKA, prof. Janusz Lewandowski z Politechniki Warszawskiej, Krzysztof Melka, doradca ministra środowiska, IOŚ-PIB, KOBIZE, Artur Michalski, zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW oraz Krystian Szczepański, dyrektor IOŚ-PIB.

Dyskusję poprzedziły multimedialnie nagrania wystąpień Krzysztofa Tchórzewskiego, ministra energii oraz Jana Szyszko, ministra środowiska. Były to ważne głosy otwierające dyskusję i wprowadzające w kontekst regulacyjno-środowiskowy.

Mowa była o dostosowaniu instalacji ciepłowniczych do wymogów BAT. Prezes Wojciech Dąbrowski podkreślił, że dostosowanie mniejszych systemów do konkluzji BAT może być zbyt kosztowne dla samorządów lokalnych. Prezes TERMIKI zaapelował o przygotowanie programu wsparcia także dla tego typu systemów. Zadeklarował, że PGNiG TERMIKA, jako partner mający doświadczenie i środki, może wyciągnąć pomocną dłoń w stronę małych ciepłowni i jest gotowa na współpracę w celu ich akwizycji i pomocy w dostosowaniu instalacji do wymogów środowiskowych.

Źródło: PGNiG TERMIKA SA

Wpis został opublikowany 27 Wrz 2017 w następujących kategoriach: Ciepłownictwo, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partnerzy działu

Newsletter

Warto zobaczyć