Emisje, CO2 » Minister Jan Szyszko z wizytą w ONZ

Minister Jan Szyszko z wizytą w ONZ

22 Wrz 2017 Możliwość komentowania Minister Jan Szyszko z wizytą w ONZ została wyłączona Share 'Minister Jan Szyszko z wizytą w ONZ' on Facebook Share 'Minister Jan Szyszko z wizytą w ONZ' on Email Share 'Minister Jan Szyszko z wizytą w ONZ' on Print Friendly

Prof. Jan Szyszko buduje w Nowym Jorku poparcie dla polskich postulatów w zakresie polityki klimatycznej. Minister środowiska towarzyszył prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie podczas 72. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, które miało miejsce w dniach 19-21 września 2017 r. w Nowym Jorku.

Z nadwyżką zrealizowaliśmy cel redukcyjny, wyznaczony nam w protokole Kioto. Wraz z UE realizujemy najbardziej ambitny w skali globalnej wkład do Porozumienia Paryskiego. Będziemy kontynuować nasze działania na ścieżce niskoemisyjnego rozwoju, służącego ochronie klimatu – mówił podczas sesji prezydent Andrzej Duda.

Porozumienie paryskie zakłada że działania zmniejszające emisje CO2 będą podejmowane z poszanowaniem specyfiki i możliwości społeczno-gospodarczych każdego kraju. Określa także, że w tym okresie powinniśmy osiągnąć równowagę między emisjami gazów cieplarnianych a ich pochłanianiem, m.in. przez lasy. Wprowadzenie tego zapisu do treści porozumienia to rezultat starań polskiej delegacji pod przewodnictwem prof. Jana Szyszko.

Obecnie w Polsce realizowany jest projekt tzw. leśnych gospodarstw węglowych, oparty na wynikach badań naukowych. Wskazują one na to, że m.in. poprzez sadzenie odpowiednich gatunków drzew można zwiększyć zdolność lasów do pochłania dwutlenku węgla nawet o 20 mln ton.

Prof. Jan Szyszko brał udział w spotkaniach bilateralnych, podczas których zabiegał o poparcie dla realizacji polskich postulatów klimatycznych. Minister Środowiska wziął udział w spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z sekretarzem generalnym ONZ António Guterresem i uczestniczył w szczycie dotyczącym Globalnego Paktu nt. Środowiska (Summit on a Global Pact for the Environment). W trakcie pobytu w Nowym Jorku prof. Szyszko spotkał się m.in. z dyrektor wykonawczą Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCC) Patricią Espinosa Cantellano oraz ambasadorem Singapuru Burhan Gafoor.

Dziękując dyrektor wykonawczej Patricii Espinozie za współpracę w przygotowaniu do organizacji szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach, prof. Jan Szyszko podkreślił, że w jego trakcie kluczowe będzie finalne uzgodnienie pakietu wdrażającego Porozumienie Paryskie.

Podczas nadchodzącego COP23 w Bonn, Polska będzie wspierała Fidżi – tegorocznego organizatora konferencji – w celu wypracowania jak najbardziej efektywnych decyzji implementacyjnych Porozumienie Paryskie – mówił prof. Szyszko.

fot. pixabay.com

Źródło: Ministerstwo Środowiska

Wpis został opublikowany 22 Wrz 2017 w następujących kategoriach: Emisje, CO2, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partner działu

"Nowa Energia" wspiera

Newsletter

Warto zobaczyć