News » Ukryty rachunek za węgiel – premiera raportu

Ukryty rachunek za węgiel – premiera raportu

20 Wrz 2017 Komentarze: 1 Share 'Ukryty rachunek za węgiel – premiera raportu' on Facebook Share 'Ukryty rachunek za węgiel – premiera raportu' on Email Share 'Ukryty rachunek za węgiel – premiera raportu' on Print Friendly

W latach 2013-2016 Polska wydawała 8 mld zł rocznie na wsparcie górnictwa i energetyki węglowej. Szacujemy, że w latach 2017-2030 kwota ta może wzrosnąć do ponad 11 mld zł – powiedział Aleksander Śniegocki, kierownik projektu Energia i Klimat w WiseEuropa podczas prezentacji raportu „Ukryty rachunek za węgiel 2017”, 19 września 2017 r. Publikacja powstała we współpracy z Fundacją Greenpeace Polska.

Zgodnie z analizą WiseEuropa, utrzymanie obecnego kierunku polityki energetycznej doprowadzi do wzrostu wsparcia kierowanego do branży węglowej o niemal 1/3. – W latach 2017-2030 będzie to nawet 155 mld zł – podkreślił Aleksander Śniegocki. – Dwa kluczowe źródła kosztów to utrzymanie nierentownego wydobycia węgla kamiennego i pokrycie luki zapotrzebowania na energię w latach 20-tych przez technologie węglowe – dodał.

Wśród rekomendacji WiseEuropa ograniczenia kosztów wsparcia górnictwa jest m.in. dostosowanie skali wydobycia węgla do jego rzeczywistego ekonomicznego potencjału oraz włączenie pracowników tego sektora w powszechny system ubezpieczeń społecznych. – Zalecamy również skierowanie środków przeznaczonych na modernizację energetyki na dywersyfikację miksu energetycznego, w tym rozwój odnawialnych źródeł energii – zaznaczył Aleksander Śniegocki.

Górnictwo i elektroenergetyka węglowa korzystają nie tylko z bezpośredniego wsparcia finansowego odnotowywanego w oficjalnych raportach, ale też ze sprzyjającej im konstrukcji przepisów prawnych, które pozwalają przerzucić istotną część kosztów ich działalności na społeczeństwo. Zamiast inwestować np. w odnawialne źródła energii i efektywność energetyczną, rząd szykuje kolejne subsydia dla energetyki węglowej – powiedziała Anna Ogniewska, koordynatorka kampanii Klimat i Energia w Greenpeace.

Pobierz raport „Ukryty rachunek za węgiel 2017. Wsparcie górnictwa i energetyki węglowej w Polsce – wczoraj, dziś i jutro”

Pobierz streszczenie raportu

Pobierz prezentację nt. raportu

fot. pixabay.com

Źródło: WiseEuropa – Fundacja Warszawski Instytut Studiów Ekonomicznych i Europejskich, www.wise-europa.eu

Wpis został opublikowany 20 Wrz 2017 w następujących kategoriach: News, Paliwa dla energetyki. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

1 komentarz do “Ukryty rachunek za węgiel – premiera raportu”

  1. zgryz, 25 Wrz 2017 o 14:19

    Przy stałych kosztach utrzymania wzrost produkcji oznacza spadek kosztów jednostkowych. Rzecz jasna w takich warunkach dotacje do jednej tony nie rosną, a spadają. Poza tym rynek został zakłócony potężnymi dotacjami do OZE. Ostatecznie prąd z dotowanego węgla jest wytwarzany po ok. 130 zł/MWh, sprzedawany po 170 zł/MWh, tymczasem aukcje dla fotowoltaiki wygrały projekty po 374 zł/MWh

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć