CSR w energetyce » 90 lat energetyki w Lublinie

90 lat energetyki w Lublinie

18 Wrz 2017 Możliwość komentowania 90 lat energetyki w Lublinie została wyłączona Share '90 lat energetyki w Lublinie' on Facebook Share '90 lat energetyki w Lublinie' on Email Share '90 lat energetyki w Lublinie' on Print Friendly

PGE Dystrybucja i PGE Obrót obchodzą 90-lecie energetyki w Lublinie. Ta ważna data w historii miasta i całego regionu była okazją do wręczenia państwowych odznaczeń.

Podczas uroczystego spotkania z okazji Dnia Energetyka, zasłużeni pracownicy PGE Dystrybucja i PGE Obrót zostali uhonorowaniu specjalnymi odznaczeniami. Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek wręczył w imieniu Prezydenta Rzeczpospolitej złote, srebrne i brązowe medale zasługi za wieloletnią służbę Państwu i społeczeństwu oraz w imieniu Ministra Energii odznaki honorowe za zasługi dla rozwoju energetyki. Za zasługi dla rozwoju lubelskiej energetyki Prezydent Lublina uhonorował zasłużonych pracowników lubelskich oddziałów Spółek PGE złotymi medalami 700-lecia miasta Lublin.

Początki rozwoju energetyki lubelskiej sięgają lat dwudziestych ubiegłego wieku. Pierwotnie działające tu przedsiębiorstwa produkowały energię na własne potrzeby i działania te nie posiadały uregulowań prawnych. Wszystko zmieniło się w 1927 r., kiedy gmina Lublin otrzymała uprawnienia rządowe na wytwarzanie, rozdział i sprzedaż energii elektrycznej. W tym samym roku rozpoczęto budowę Elektrowni Miejskiej przy ulicy Długiej w Lublinie, a pod koniec 1928 r. oddano ją do użytku. Był to początek elektroenergetyki zawodowej w tym regionie.

Energetyka lubelska systematycznie rozwijała się przez te lata wraz z rozwojem nowych technologii, dostępu do coraz nowszego sprzętu i wiedzy inżynierskiej. Zasadnicze zmiany dla lubelskiej energetyki przyniósł 2007 r., kiedy powołano spółkę Lubelskie Zakłady Energetyczne Lubzel S.A. i jej spółki zależne Lubzel Dystrybucja i Elektrociepłownia Lublin-Wrotków. Dzięki temu nastąpiło rozdzielenie działalności wytwórczej, dystrybucyjnej i sprzedażowej. Dzisiejsza struktura lubelskiej energetyki to efekt kolejnych przekształceń w tej branży, jakie nastąpiły w 2010 r. Wówczas powstały spółki: PGE Dystrybucja z ośmioma oddziałami – od Augustowa po Bieszczady, PGE Obrót z sześcioma oddziałami, PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, w skład której weszła Elektrociepłownia Lublin-Wrotków.

Dzisiaj jesteśmy silnym, dobrze zorganizowanym i nowoczesnym przedsiębiorstwem. Każdego roku PGE Dystrybucja Oddział Lublin inwestuje miliony złotych, utrzymując, rozbudowując i modernizując sieć i urządzenia elektroenergetyczne. Dzięki temu odbiorcy energii każdego dnia mają zapewnione stałe, pewne i bezpieczne dostawy prądu – podkreślił Andrzej Kuchciak, dyrektor Generalny lubelskiego oddziału PGE Dystrybucja.

Media obchodach 90-lecia energetyki lubelskiej:

Relacja TVP Lublin: http://lublin.tvp.pl/34006437/90-lat-lubelskiej-energetyki-i-obchody-dnia-energetyka

Radio Lublin: www.radio.lublin.pl/news/lubelska-energetyka-ma-juz-90-latKurier Lubelski: www.kurierlubelski.pl/wiadomosci/lublin/a/90-lat-lubelskiej-energetyki-podwojne-swieto-energetykow-zdjecia-wideo,12485917/

Informacja w CIRE: http://www.cire.pl/item,151329,8,0,0,0,0,0,90-lat-energetyki-w-lublinie.html

Źródło: PGE Dystrybucja S.A.

Wpis został opublikowany 18 Wrz 2017 w następujących kategoriach: CSR w energetyce. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć