News » Zakończono budowę gazociągu Czeszów-Wierzchowice

Zakończono budowę gazociągu Czeszów-Wierzchowice

13 Wrz 2017 Możliwość komentowania Zakończono budowę gazociągu Czeszów-Wierzchowice została wyłączona Share 'Zakończono budowę gazociągu Czeszów-Wierzchowice' on Facebook Share 'Zakończono budowę gazociągu Czeszów-Wierzchowice' on Email Share 'Zakończono budowę gazociągu Czeszów-Wierzchowice' on Print Friendly

Spółka Gaz-System zakończyła budowę 14-kilometrowego odcinka gazociągu. Inwestycja jest częścią powstającego korytarza gazowego Północ-Południe, który poprawi bezpieczeństwo energetyczne Polski.

Nowo wybudowany odcinek gazociągu zlokalizowany jest w województwie dolnośląskim, w gminach Krośnice i Zawonia. Jego długość to około 14 km. Wartość całej inwestycji to 91 mln zł, a dofinansowania unijnego do 47 mln.

To pierwsza zakończona inwestycja z sektora energetyki, która jest w całości finansowana z Programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) na lata 2014-2020 – podkreślił obecny na uroczystości zakończenia budowy wiceminister rozwoju Witold Słowik.

Na bezpieczeństwo energetyczne przeznaczono w programie ponad 4 mld zł. To pieniądze na inwestycje, które mają dla naszego kraju znaczenie strategiczne. Ich zadaniem jest zapewnienie niezakłóconych dostaw paliw i energii elektrycznej oraz lepszej jakości infrastruktury energetycznej. Na inwestycje związane tylko z energetyką gazową trafiło do tej pory z POIiŚ 1,17 mld zł. To dofinansowanie dla 13 projektów o łącznej wartości 2,6 mld zł.

W swoim wystąpieniu wiceminister Słowik podkreślał znaczenie nowego odcinka gazociągu jako części korytarza gazowego Północ – Południe, który docelowo połączy terminal LNG w Świnoujściu z planowanym chorwackim terminalem Adria na wyspie Krk.

Z POIiŚ finansujemy lub wkrótce będziemy finansować jeszcze 7 innych inwestycji, które będą elementami korytarza. To prawie 700 km gazociągu – poinformował wiceminister Słowik.

Do finansowania w ramach POIiŚ 2014-2020 przewidziano następujące elementy korytarza:

Gazociąg Lwówek – Odolanów, 168 km,
Gazociąg Czeszów – Kiełczów, 33 km,
Gazociąg Zdzieszowice – Wrocław, 130 km,
Gazociąg Tworóg – Tworzeń, 56 km,
Gazociąg Tworóg – Kędzierzyn, 43 km,
Gazociąg Podgórska Wola – Tworzeń, 160 km,
Gazociąg Strachocina-Pogórska Wola, 97 km

Uroczystość zakończenia budowy gazociągu odbyła się 12 września.

fot. pixabay.com

Źródło: Ministerstwo Rozwoju

Wpis został opublikowany 13 Wrz 2017 w następujących kategoriach: News, Odbiorcy - Rynek Energii i Gazu. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partner działu

Newsletter

Warto zobaczyć