E-mobility » Czwarta część cyklu „Elektromobilność – technologia…

Czwarta część cyklu „Elektromobilność – technologia przyszłości”: Car-sharing, czyli po co kupować samochód skoro można go wynająć

12 Wrz 2017 Możliwość komentowania Czwarta część cyklu „Elektromobilność – technologia przyszłości”: Car-sharing, czyli po co kupować samochód skoro można go wynająć została wyłączona Share 'Czwarta część cyklu „Elektromobilność – technologia przyszłości”: Car-sharing, czyli po co kupować samochód skoro można go wynająć' on Facebook Share 'Czwarta część cyklu „Elektromobilność – technologia przyszłości”: Car-sharing, czyli po co kupować samochód skoro można go wynająć' on Email Share 'Czwarta część cyklu „Elektromobilność – technologia przyszłości”: Car-sharing, czyli po co kupować samochód skoro można go wynająć' on Print Friendly

Świat stoi u progu rewolucji transportu publicznego i indywidualnego. Sposób korzystania z samochodu oraz jego status ulegają coraz większym zmianom. Zakorkowane ulice czy brak miejsc do parkowania w naturalny sposób ograniczają ruch pojazdów indywidualnych w centrach miast. Odpowiedzią na ten trend jest rozwój uwspólnotowionych form transportu. Jedną z najpopularniejszych jest tzw. car-sharing czyli system wypożyczalni miejskich.

Korzyści car-sharingu

Car-sharing zapewnia swobodny dostęp do sieci pojazdów, z której można korzystać w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Pojazdy są dogodnie zlokalizowane na terenie, gdzie najczęściej mieszkają lub pracują ich potencjalni użytkownicy i są dostępne 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Co więcej, kierowca korzystający z auta na minuty nie musi martwić się o opłaty związane z ubezpieczeniem samochodu, płatnościami za parking, kosztami napraw czy też zakupu paliwa lub energii elektrycznej.

Car-sharing jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie mają własnego samochodu, ale od czasu do czasu potrzebują auta, chcą wspierać poprawę środowiska naturalnego, potrafią korzystać z nowoczesnych rozwiązań lub też szukają sposobów, aby znacznie zmniejszyć wydatki na komunikację.

Car-sharing w Polsce

W Polsce pojawia się coraz więcej możliwości skorzystania z tej formy transportu. Na wprowadzenie usługi car-sharingu decydują się obecnie kolejne miasta. Dziś możemy wypożyczyć tzw. samochód na minuty m.in. w Warszawie, Krakowie, czy Trójmieście. Już wkrótce do tego grona dołączy Wrocław, Poznań oraz Łódź.

Również sektor energetyczny nie pozostaje głuchy na potrzeby użytkowników i dostrzega rozwój najnowszych trendów w transporcie. Energa uruchomiła w Gdańsku usługę wynajmu samochodów, w której dostępne są jedynie auta elektryczne. W ostatnich latach firma utworzyła w Trójmieście sieć ładowania i jako pierwsza w Polsce przeprowadziła kompleksowe badania użytkowników aut elektrycznych. Uruchomienie usługi car-sharingu to następny krok w kierunku umożliwienia mieszkańcom Trójmiasta przetestowanie aut elektrycznych. To także możliwość, na zebranie informacji, które pozwolą oferować w przyszłości produkty i usługi dopasowane do rzeczywistych potrzeb użytkowników elektromobilności. Usługę carsharingu elektrycznego, dedykowaną swoim pracownikom, testuje również PGE SA.

fot. pixabay.com

Źródło: Ministerstwo Energii

Wpis został opublikowany 12 Wrz 2017 w następujących kategoriach: E-mobility, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć