News » Gigantyczna stacja uzdatniania wody dla Elektrowni Opole oddana…

Gigantyczna stacja uzdatniania wody dla Elektrowni Opole oddana do eksploatacji

7 Wrz 2017 Możliwość komentowania Gigantyczna stacja uzdatniania wody dla Elektrowni Opole oddana do eksploatacji została wyłączona Share 'Gigantyczna stacja uzdatniania wody dla Elektrowni Opole oddana do eksploatacji' on Facebook Share 'Gigantyczna stacja uzdatniania wody dla Elektrowni Opole oddana do eksploatacji' on Email Share 'Gigantyczna stacja uzdatniania wody dla Elektrowni Opole oddana do eksploatacji' on Print Friendly

Po zakończonym powodzeniem 240 godz. ruchu próbnym nowa stacja uzdatniania wody w Elektrowni Opole została przekazana do eksploatacji. 

Po budowie bloków 5 i 6 jest to największa inwestycja realizowana w elektrowni na przestrzeni ostatnich lat. Nowa stacja uzdatniania wody będzie służyć nie tylko nowobudowanym, ale również eksploatowanym już blokom energetycznym 1–4. Oczyszczona woda trafiać będzie do obiegów chłodzenia całej elektrowni, jak również będzie służyła jako surowiec do stacji demineralizacji wody.

– Ilość wody jaką stacja uzdatniania będzie przygotowywała jest imponująca. W ciągu 24 godzin uzdatniać będzie około 170 tys. m3 wody, co porównać możemy do dobowego przygotowania wody przez warszawski wodociąg północny – mówi dyrektor Elektrowni Opole, Bernard Ptaszyński. – Inwestycja obejmowała także modernizację przepompowni ujęcia wody na rzece Mała Panew.  Za pomocą zmodernizowanej pompowni położonej w odległości około 3,5 km od elektrowni woda przekazywana jest do stacji uzdatniania – dodaje Bernard Ptaszyński.

Czystość wody uzupełniającej obiegi chłodzenia musi być porównywalna z jakością wody pitnej z tą różnicą, że uzdatniona woda nie powoduje osadzania się kamienia na instalacjach wymiany ciepła. Wodę surową z rzeki charakteryzuje zmienna zawartość węgla organicznego, na co w dużej mierze mają wpływ letnie zakwity planktonu, a w ich następstwie pojawiające się produkty rozkładu martwych organizmów. Podstawowym zadaniem instalacji uzdatniania wody jest usunięcie z niej zanieczyszczeń organicznych oraz związków żelaza, glinu i manganu.

Celem inwestycji jest zapewnienie wody o odpowiedniej jakości i w odpowiedniej ilości m.in. do uzupełniania strat obiegów chłodzących bloki energetyczne Elektrowni Opole, zasilania układu chłodzenia w centralnej sprężarkowni, zasilania instalacji odsiarczania spalin, awaryjnego zasilenia sieci wody p.poż. oraz uzupełniania obiegu kotłowego bloków energetycznych wodą zdemineralizowaną.

Stacja uzdatniania wody została zaprojektowana i zbudowana od podstaw w ponad 2,5 r. przez konsorcjum polskich firm: Seen Technologie – lider oraz jego partnerzy – Instal Warszawa i Elemont Brzezie.

Źródło: PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA

 

Wpis został opublikowany 7 Wrz 2017 w następujących kategoriach: News, Ochrona Środowiska. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć