News » Zawirowanie na rynku systemów ERP. Mniej wdrożeń w chmurze i…

Zawirowanie na rynku systemów ERP. Mniej wdrożeń w chmurze i więcej nieudanych projektów. Mamy kryzys?

25 Sie 2017 Komentarze: 1 Share 'Zawirowanie na rynku systemów ERP. Mniej wdrożeń w chmurze  i więcej nieudanych projektów. Mamy kryzys?' on Facebook Share 'Zawirowanie na rynku systemów ERP. Mniej wdrożeń w chmurze  i więcej nieudanych projektów. Mamy kryzys?' on Email Share 'Zawirowanie na rynku systemów ERP. Mniej wdrożeń w chmurze  i więcej nieudanych projektów. Mamy kryzys?' on Print Friendly

Implementacja systemów ERP w chmurze spadła o 21% – podaje najnowszy raport firmy Panorama Consulting. Zmalał również poziom satysfakcji z usług świadczonych przez dostawców rozwiązań. Zadowolonych ze współpracy jest zaledwie 26% respondentów. To o 28% mniej niż w roku ubiegłym. O problemach z implementacją systemów ERP świadczy również fakt, że ilość firm, które uznały projekty wdrożeniowe za porażkę wzrosła o 19%. Negatywne emocje studzi fakt, że aż 70% wdrożeń okrzyknięto sukcesem.

Dane opublikowane w najnowszym raporcie firmy Panorama Consulting „2017 Report on ERP Systems & Enterprise Software” nie pozostawiają złudzeń. Wbrew prognozom, ekspertów wieszczących coraz większą penetrację rynku rozwiązaniami świadczonymi w chmurze, implementacji systemów ERP tej klasy jest coraz mniej. W 2016 r. ich liczba spadła o 21% i wyniosła zaledwie 6%. Swoją niechęć do systemów ERP w chmurze obliczeniowej 72% respondentów wyjaśniło obawą o utratę danych, a 12% lękiem przed włamaniem crackerów. Czy to kryzys tej technologii? Można by tak pomyśleć, tym bardziej, że liczba wdrożeń on-premise wzrosła o 11%., jednak dane te dotyczą wyłącznie systemów ERP. Pozostałe oprogramowanie dostarczane w modelu SaaS (Software as a Service) cieszy się coraz większą popularnością. Według Panorama Consulting na takie rozwiązania zdecydowało się o 10%. firm więcej niż w roku poprzedzającym.

Według Piotra Rojka z DSR, firmy dostarczającej rozwiązania IT dla produkcji, zmniejszenie implementacji systemów ERP w chmurze wbrew pozorom nie świadczy o całkowitej zmianie kierunku. W Polsce, obawy związane z tą technologią są podobne jak na Zachodzie. Firmy martwią się o kwestie związane z cyberbezpieczeństwem, nagłą utratą danych lub brakiem możliwości połączenia się z systemem, bez którego przedsiębiorstwa produkcyjne lub logistyczne nie mogą w zasadzie funkcjonować. Nawet kilkugodzinny brak dostępu do systemu ERP oznacza spore straty, których firmy starają się za wszelką cenę uniknąć. Z drugiej strony, chmura ułatwia integrację oprogramowania dostarczając ogromną moc obliczeniową oraz drogą w samodzielnym utrzymaniu infrastrukturę. Ma ona więcej zalet niż wad, więc długofalowo możemy spodziewać się, że implementacji systemów ERP w chmurze będzie coraz więcej — uważa Rojek. Jego zdaniem firmy najchętniej decydują się na rozwiązania hybrydowe, będące swojego rodzaju kompromisem. Ich największą zaletą jest możliwość korzystania z najważniejszych funkcjonalności chmury obliczeniowej przy pełnej kontroli nad stacjonarną infrastrukturą.

Klienci rozczarowani

O kryzysie wśród dostawców systemów ERP świadczyć może malejące zadowolenie ze zrealizowanych wdrożeń. Aż 27% firm, które zainwestowały w nowe oprogramowanie uznało realizację projektu za porażkę. To o 19% więcej niż w roku poprzedzającym. Jakie są przyczyny tak negatywnych ocen? Zdaniem Piotra Rojka taki stan rzeczy wynika z kilku niezależnych przyczyn. – Oczekiwania firm są coraz większe i nie wszyscy dostawcy są w stanie im sprostać. Stopień zaawansowania i skomplikowania procesów produkcyjnych wymaga ogromnych kompetencji, doświadczenia często w bardzo wąskim obszarze. Nie wszyscy to rozumieją. Na powodzenie projektu wpływa także liczba modyfikacji, które są kosztowne i czasochłonne. Im więcej trzeba ich wprowadzić w systemie, tym ryzyko niepowodzenia rośnie. Lepiej poszukać rozwiązania, które na wstępie spełnia oczekiwania klienta lub łatwo się integruje z dodatkowymi specjalizowanymi aplikacjami niż dokonywać znaczących modyfikacji aplikacji — uważa ekspert.

Nie tylko wdrożenia systemów ERP spotkały się z krytyką klientów. Nowy raport Panorama Consulting rzuca również cień na dostawców oprogramowania. Wynika z niego, że zaledwie 26% respondentów uznało współpracę z dostawcą za satysfakcjonującą. Choć to niewiele, to pocieszający jest fakt, że aż 70% implementacji systemów ERP okrzyknięto sukcesem. To o 13% więcej niż w roku poprzedzającym. Wzrosła również liczba respondentów usatysfakcjonowanych z wyboru oprogramowania. Tę samą decyzję podjęłoby dzisiaj aż 89% respondentów. — Nie jest tak, że rynek systemów ERP przeżywa kryzys, ale na pewno przechodzi on wiele zmian i staje się coraz bardziej dojrzały. Oczekiwania klientów są większe, zarówno pod kątem samego oprogramowania, jak i współpracy z firmami odpowiedzialnymi za realizację projektów wdrożeniowych. To wielka szansa dla podmiotów, które podejmą wyzwanie i dostosowując się do nowych okoliczności wybiją się ponad przeciętność elastycznie reagując na wymagania Klientów— przekonuje prezes zarządu DSR.

fot. pixabay.com

Źródło: DSR Sp. z o.o.

Wpis został opublikowany 25 Sie 2017 w następujących kategoriach: News, Technologie. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

1 komentarz do “Zawirowanie na rynku systemów ERP. Mniej wdrożeń w chmurze i więcej nieudanych projektów. Mamy kryzys?”

  1. Ratek, 8 Wrz 2017 o 12:02

    Czyżby firmy w końcu zaczęły zauważać, że chmura nie jest jednak taka fajna jak wszyscy wpierali? ;) Lepiej późno niż wcale.
    Jako specjalista od bezpieczeństwa danych polecam dla danych wrażliwych (a takie też są w ERP) tylko klasyczne rozwiązanie z serwerem nalezącym i administrowanym przez firmę. Żadnej chmury, żadnego Saasa, bo później jest płacz że dane zginęły albo wyciekły…

Reklama

Partnerzy działu

Newsletter

Warto zobaczyć