Ciepłownictwo » Elektrociepłowni na razie nie będzie. Będą konsultacje

Elektrociepłowni na razie nie będzie. Będą konsultacje

9 Sie 2017 Możliwość komentowania Elektrociepłowni na razie nie będzie. Będą konsultacje została wyłączona Share 'Elektrociepłowni na razie nie będzie. Będą konsultacje' on Facebook Share 'Elektrociepłowni na razie nie będzie. Będą konsultacje' on Email Share 'Elektrociepłowni na razie nie będzie. Będą konsultacje' on Print Friendly

desktop-1753684_960_720Fortum rozpoczyna konsultacje społeczne dotyczące wrocławskiego rynku ciepłowniczego oraz bezpieczeństwa energetycznego stolicy Dolnego Śląska. Dialog z mieszkańcami, samorządowcami i ekspertami ma wyznaczyć kierunki rozwoju infrastruktury ciepłowniczej w mieście.

Powstające nowe osiedla oraz obiekty handlowe i usługowe, to w dużej mierze nowi klienci sieci ciepłowniczej, którzy potrzebują stabilnych dostaw ciepła. Patrząc więc na plany rozwoju Wrocławia, trudno nie zauważyć, że zapotrzebowanie na ciepło w mieście rośnie. Tymczasem do 2022 r. istniejące źródła energii cieplnej zostaną znacząco ograniczone. W tym czasie nastąpi m.in. wyłączenie czterech kotłów Elektrociepłowni Czechnica. Ponadto zatwierdzone na poziomie UE konkluzje BAT (dotyczące wymogów technologicznych dla instalacji), stawiają coraz wyższe wymagania emisyjne przed pozostałymi źródłami stanowiącymi obecnie zabezpieczenie dostaw ciepła do sieci ciepłowniczej Wrocławia. W konsekwencji, w perspektywie kilku lat spodziewać się należy dalszego podnoszenia wymagań emisyjnych stawianych źródłom ciepła, którym te istniejące mogą nie być w stanie sprostać.

– Jako właściciel sieci ciepłowniczej, dostrzegamy potrzebę szerokiej dyskusji na temat bezpieczeństwa energetycznego stolicy Dolnego Śląska. W tym kontekście należy rozważyć także planowaną przez Fortum budowę elektrociepłowni wielopaliwowej, która wpisuje się w zintegrowany system ciepłowniczy oraz nowoczesny system gospodarki odpadami zgodny z zasadami Circular Economy. Projekt jest na etapie wstępnych założeń w zakresie rozwiązań technologicznych, jak i samej lokalizacji obiektu. Działka przy ul. Obornickiej nie musi być jedynym, potencjalnym miejscem budowy instalacji. Kształt przyszłej inwestycji, miejsce jej lokalizacji, a nade wszystko kierunki rozwoju wrocławskiej sieci ciepłowniczej chcemy ustalić w drodze dialogu z mieszkańcami, władzami miasta oraz ekspertami – mówi Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy Fortum.

Wspólne wypracowanie odpowiednich rozwiązań mają umożliwić działania konsultacyjne, w tym otwarte debaty, wyjazdy studyjne czy mobilny punkt informacyjny. Forum dyskusji stanowić będą także cykliczne posiedzenia Rady Społecznej. W skład Rady wejdą m.in. przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń mieszkańców, rad osiedli, jednostek i instytucji samorządowych oraz eksperci z zakresu ochrony środowiska, energetyki czy gospodarki odpadami. Regulamin i zasady pracy Rady zostaną dookreślone przez jej członków podczas pierwszego posiedzenia planowanego na wrzesień br. Informacje na temat działań konsultacyjnych oraz planów inwestycyjnych Fortum można znaleźć na dedykowanej stronie internetowej – energiadlawroclawia.pl.

fot. pixabay.com

Źródło: Fortum Power and Heat Polska 

Wpis został opublikowany 9 Sie 2017 w następujących kategoriach: Ciepłownictwo, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partnerzy działu

Newsletter

Warto zobaczyć