News » Wiceminister Sałek w ONZ o COP24

Wiceminister Sałek w ONZ o COP24

8 Sie 2017 Możliwość komentowania Wiceminister Sałek w ONZ o COP24 została wyłączona Share 'Wiceminister Sałek w ONZ o COP24' on Facebook Share 'Wiceminister Sałek w ONZ o COP24' on Email Share 'Wiceminister Sałek w ONZ o COP24' on Print Friendly

MŚPrzygotowania do szczytu klimatycznego ONZ w Polsce to główny temat spotkań polskiej delegacji, której przewodniczył Paweł Sałek, wiceminister środowiska, w Nowym Jorku. Rozmowy odbyły się w dniach 3-4 sierpnia 2017 r.

Spotkania w Nowym Jorku ws. COP24

Polska delegacja, na czele z wiceministrem Sałkiem, spotkała się w Nowym Jorku m.in. z Aminą J. Mohammed, zastępcą sekretarza generalnego ONZ, pracownikami Stałego Przedstawicielstwa RP przy ONZ, doradcą ds. zmian klimatu w zespole zastępcy sekretarza generalnego, ambasadorem Kenii przy ONZ i specjalnym wysłannikiem sekretarza generalnego ds. celów zrównoważonego rozwoju oraz klimatu, charge d’affairs w Przedstawicielstwie Fidżi oraz z przedstawicielem UNDESA, odpowiedzialnym za przygotowanie wydarzeń towarzyszących dot. Warszawskiego międzynarodowego mechanizmu ds. strat i szkód (ang. Loss and Damage).

Organizacja COP24 w Polsce

W czasie spotkań wiceminister Sałek przedstawił aktualny stan przygotowań do 24. sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24), która w 2018 r. odbędzie się w Katowicach. Podkreślił, że organizacja w Polsce szczytu klimatycznego ONZ będzie okazją do zaprezentowania i promocji na forum międzynarodowym osiągnięć i wkładu naszego kraju w dążeniu do globalnych celów klimatycznych.

Rozmowy były także okazją do przedstawienia celów polskiej Prezydencji podczas COP24.

Realizacja Porozumienia paryskiego daje szansę na pokojowy, zrównoważony rozwój wszystkich państw świata. Dlatego najważniejszym celem Polski jest przyjęcie podczas COP24 pełnego pakietu decyzji wdrażających Porozumienie – powiedział wiceminister Sałek.

Wiceminister Sałek zwrócił uwagę, że będzie to możliwe m.in. dzięki zaangażowaniu decydentów na najwyższym szczeblu politycznym, a także przy wsparciu partnerów pozarządowych. Podkreślił również, że Polska zamierza zbudować koalicję dobrej woli zarówno państw – stron Porozumienia, jak i instytucji pozarządowych (m.in. miast, biznesu, organizacji, naukowców). Jej celem będzie wsparcie negocjujących stron w osiągnięciu kompromisu.

Ważnym celem będzie także wzmocnienie synergii pomiędzy konwencjami oraz programami rozwojowymi i środowiskowymi ONZ, a także powszechne uznanie i włączenie pochłaniania atmosferycznego CO2 przez lasy i pozostałe ekosystemy – dodał wiceszef resortu środowiska.

Spotkania w Waszyngtonie ws. COP24

2 sierpnia 2017 r. w Waszyngtonie dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju i Współpracy Międzynarodowej Michał Wiśniewski oraz radca ministra Tomasz Chruszczow uczestniczyli w spotkaniach w Banku Światowym oraz w międzynarodowym Think Tanku – World Resources Institute. Spotkali się także z przedstawicielami panelu New Climate Economy.

Źródło: Ministerstwo Środowiska

Wpis został opublikowany 8 Sie 2017 w następujących kategoriach: News, Ochrona Środowiska. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć