Sport w energetyce » Belg zwycięża, Majka „Najlepszym Polakiem”

Belg zwycięża, Majka „Najlepszym Polakiem”

8 Sie 2017 Możliwość komentowania Belg zwycięża, Majka „Najlepszym Polakiem” została wyłączona Share 'Belg zwycięża, Majka „Najlepszym Polakiem”' on Facebook Share 'Belg zwycięża, Majka „Najlepszym Polakiem”' on Email Share 'Belg zwycięża, Majka „Najlepszym Polakiem”' on Print Friendly

4651_app_news_image_gru_0756Dylan Teuns (BMC Racing) został zwycięzcą tegorocznego Tour de Pologne UCI World Tour. Belgijski kolarz wygrał klasyfikację generalną wyprzedzając Rafała Majkę (Bora – Hansgrohe) o 2 sekundy. Grupa LOTOS była sponsorem oficjalnym wyścigu oraz sponsorem premii „Najlepszy Polak”, która trafiła właśnie w ręce Rafała Majki.

– To był naprawdę ciężki dzień, tempo było szybkie od samego startu – powiedział zwycięzca Dylan Teuns. – Musieliśmy czekać aż do finiszu, a ten był bardzo ciężki. Wiedziałem, że muszę być blisko faworytów. W pewnym momencie zostałem trochę w tyle, ale na szczęście był obok mnie Tejay Van Garderen, który mi pomógł. To niesamowite uczucie wygrać Tour de Pologne, wspaniały tydzień dla mnie i wielki sukces.

Chociaż w ostatnim, piątkowym, VII etapie z BUKOVINA Resort do Bukowiny Tatrzańskiej kolarze mieli do pokonania 132 km tatrzańskich wspinaczek i zjazdów, to o zwycięstwie Dylana Teunsa zadecydowały ostatnie metry. To właśnie Belg przystępował do ostatniego etapu w roli lidera. Zajmujący drugie miejsce Rafał Majka tracił do niego zaledwie 6 sekund. Różnice w czołowej dziesiątce były tak małe, że właściwie każdy mógł walczyć o zwycięstwo. Od samego startu wszyscy mieli jeden cel – zgubić Teunsa na którymś z podjazdów i rozegrać walkę o zwycięstwo między sobą.

Na początku etapu uformowała się kilkunastoosobowa ucieczka, w której znaleźli się między innymi Paweł Cieślik (Reprezentacja Polski) i bardzo aktywny od samego startu Peter Sagan (Bora – Hansgrohe). To właśnie Słowak wygrał jedyną Lotną Premię LOTTO w Szaflarach. W ucieczce zabrakło Macieja Paterskiego (CCC Sprandi Polkowice), który liczył na zwycięstwo w klasyfikacji górskiej. Pod jego nieobecność trzy z sześciu Górskich Premii TAURON wygrał Diego Rosa (Team Sky) i to on został najlepszym góralem wyścigu.
Mimo wielu prób, plan faworytów się nie powiódł. Teuns okazał się zbyt silny, utrzymywał się w czołowej grupce, wspierany przez silną grupę BMC. Jadący w grupce najsilniejszych Rafał Majka kilka razy próbował ataków, ale Belg zawsze był blisko. Na ostatni podjazd w Bukowinie faworyci wjechali razem. Najwięcej sił zachował Wout Poels (Team Sky), który jako pierwszy wpadł na metę (i zapewnił sobie tym samym 3. miejsce w końcowej klasyfikacji generalnej). Tuż za nim finiszował Adam Yates (Orica – Scott), a trzeci był Rafał Majka. Miejsce na podium oznaczało czterosekundową bonifikatę dla Polaka, ale to nie wystarczyło. Teuns dojechał piąty i wygrał klasyfikację generalną CARREFOUR 74. Tour de Pologne wyprzedzając Majkę o 2 sekundy. Trzeci w całym wyścigu był Poels, który stracił do zwycięzcy 3 sekundy.

– Zrobiłem wszystko co mogłem, czasami to nie przynosi zwycięstwa – mówił po wyścigu Rafał Majka. – Ale naprawdę próbowałem na ostatnim podjeździe. Rywale byli bardzo blisko, to nie jest łatwe, to jak loteria. Próbowałem kilka razy, a na koniec zabrakło dwóch sekund. Ale jestem szczęśliwy, zespół bardzo mi pomógł dzisiaj. Pracował dla mnie mistrz świata, wszyscy wykonali świetną robotę.

Najlepszym Góralem TAURON okazał się Diego Rosa, Najlepszym Sprinterem HYUNDAI Peter Sagan, klasyfikację Najaktywniejszego Zawodnika LOTTO wygrał Bert Jan Lindeman (LottoNL – Jumbo), a Najlepszym Polakiem LOTOS został Rafał Majka. Klasyfikację drużynową wygrała ekipa Lotto – Soudal. Zwycięzca 74. Tour de Pologne Dylan Teuns otrzymał nagrodę główną – samochód Hyundai Tucson.

Fot. Szymon Gruchalski

Źródło: GRUPA LOTOS S.A.

Wpis został opublikowany 8 Sie 2017 w następujących kategoriach: Sport w energetyce. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć