Ciepłownictwo » Skawina i Kraków wspólnie na rzecz czystego powietrza

Skawina i Kraków wspólnie na rzecz czystego powietrza

26 Cze 2017 komentarze 2 Share 'Skawina i Kraków wspólnie na rzecz czystego powietrza' on Facebook Share 'Skawina i Kraków wspólnie na rzecz czystego powietrza' on Email Share 'Skawina i Kraków wspólnie na rzecz czystego powietrza' on Print Friendly

fot.-bogusaw-wierzowski-krakow.pl-1Przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie, CEZ Skawina oraz MPEC Kraków podpisali w czwartek, 22.06, w obecności prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego kompleksowe porozumienie o realizacji programu ograniczania niskiej emisji na terenie Skawiny. To pierwsza, poza Krakowem, gmina, wchodząca w skład aglomeracji krakowskiej, która zawarła umowę z miastem, dostawcą i źródłem ciepła.

Dzięki podpisaniu dokumentu mieszkańcy Skawiny zyskają możliwość otrzymania od MPEC Kraków atrakcyjnej oferty podłączenia budynków mieszkalnych do sieci ciepłowniczej na terenie dużego obszaru miasta. Krakowianie natomiast, w najbliższych latach, dzięki tej inwestycji, powinni odczuć znaczącą poprawę jakości powietrza. Koszty przyłączenia dofinansuje elektrownia CEZ Skawina.

– To bardzo dobra informacja dla Krakowa. Miasto z zadowoleniem przyjmuje tego typu inicjatywy w pobliskich miejscowościach. Warto zaznaczyć, że aż 20% smogu w Krakowie pochodzi z okolicznych gmin. Bez zdecydowanego wsparcia sąsiednich miejscowości, działania Krakowa na rzecz czystego powietrza byłyby niewystarczające – mówi prezydent Jacek Majchrowski.

Program ograniczania niskiej emisji od kilku lat funkcjonuje w Krakowie, przyczyniając się, poprzez system dotacji, do znacznego ograniczenia liczby pieców węglowych.

Podpisane porozumienie określa obszar Skawiny, który spełnia techniczne wymagania, umożliwiające podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. Warunkiem koniecznym jest odległość budynku nieprzekraczająca 80 m od istniejącej już w mieście infrastruktury ciepłowniczej. W rzeczywistości oznacza to, że niemal 90% budynków w centrum Skawiny, będzie miało taką możliwość. MPEC na swój koszt zainstaluje chętnym odbiorcom węzeł cieplny, a CEZ Skawina przyzna wsparcie finansowe do każdego zamówionego kilowata mocy cieplnej służącej do ogrzewania domów i podgrzewania wody użytkowej.

– Temat poprawy jakości powietrza Gmina Skawina traktuje priorytetowo i przykłada dużą wagę do powstania tego dokumentu, który może być milowym krokiem dla wzrostu jakości życia mieszkańców Skawiny i Krakowa – mówi Tomasz Ożóg – zastępca burmistrza Miasta i Gminy Skawina.

W 2016 r. w ramach inwestycji na rzecz Programu Ograniczenia Niskiej Emisji (PONE) MPEC osiągnął najlepszy wynik – licząc moc podłączonych obiektów. Wyniosła ona 7,6 MW, notując wzrost o 70% w porównaniu do 2015 r. Było to możliwe m.in. dzięki akcji informacyjnej wśród mieszkańców Kazimierza, okolic Kleparza oraz ulic: Krowoderskiej, Pędzichów i Krakowskiej.

Co ważne, do tej pory MPEC Kraków przyczynił się do likwidacji ponad 400 węglowych kotłowni oraz prawie 4000 palenisk węglowych. Tylko w 2016 r. MPEC SA w ramach PONE podłączył do sieci 75 obiektów umożliwiając tym samym likwidację 714 palenisk węglowych.

Pod marką „Ciepło dla Krakowa” i „Bezpiecni” prowadzone są kampanie edukacyjne i promocyjne skierowane do mieszkańców rozważających wymianę źródeł ciepła i przejścia na ekologiczne źródło ciepła jakim jest ciepło sieciowe wytwarzane w kogeneracji oraz kształtujące postawy proekologiczne wśród dzieci.

Wszystkie informacje na temat programu wymiany pieców w Krakowie można śledzić na stronie internetowej.

Relacja ze spotkania na YouTube.

fot.-bogusaw-wierzowski-krakow.pl-2

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Źródło: CEZ Polska Sp. z o.o.

 

Wpis został opublikowany 26 Cze 2017 w następujących kategoriach: Ciepłownictwo, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

2 komentarze do “Skawina i Kraków wspólnie na rzecz czystego powietrza”

  1. non lag ma, 30 Cze 2017 o 4:58

    Thank you for sharing superb informations. Your web site is very cool. I am impressed by the details that you’ve on this blog. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this web page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found just the information I already searched all over the place and simply couldn’t come across. What a perfect website.

  2. zgryźliwy, 24 Lip 2017 o 11:05

    Pytanie: gdzie żeż byli mający siły, środki i sposoby oddziaływania zieloni ? Odpowiedź: budowali wiatraki. Na co poszły wieloletnie dotacje do OZE, skoro oddychamy smrodem węgla spalanego bez żadnych zabezpieczeń kilkanaście kroków nad ziemią ? Odpowiedź: na wiatraki. Dotychczasowa polityka ekologiczna poniosła w styczniu 2017 totalną klęskę. O czyste powietrze walczą pasjonaci, dosłownie pojedyncze prywatne osoby próbujące sądzić się z takimi kopciuchami, jak Zakopane.

Reklama

Partnerzy działu

Newsletter

Warto zobaczyć