News » Rynek fotowoltaiki w Polsce ‘2017

Rynek fotowoltaiki w Polsce ‘2017

19 maja 2017 Możliwość komentowania Rynek fotowoltaiki w Polsce ‘2017 została wyłączona Share 'Rynek fotowoltaiki w Polsce ‘2017' on Facebook Share 'Rynek fotowoltaiki w Polsce ‘2017' on Email Share 'Rynek fotowoltaiki w Polsce ‘2017' on Print Friendly

IEOIEO opublikował piątą już edycję raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce‘2017”, który tradycyjnie zawiera syntezę stanu rozwoju branży i prezentację trendów rynkowych w fotowoltaice. Raport jest wynikiem szczegółowego badania rynku i powstaje we współpracy z firmami z branży. W raporcie zaprezentowano dane statystyczne dotyczące sprzedaży instalacji fotowoltaicznych w Polsce na przestrzeni ostatnich lat (import, eksport, segmentacja rynku krajowego), możliwości rozwoju rynku oraz dominujące modele biznesowe dla branży fotowoltaicznej w Polsce wynikające z ram prawnych i uwarunkowań ekonomicznych i rynkowych.

Partnerem raportu jest Europejski Instytut Miedzi. Raport został objęty patronatem przez: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polską Agencję Inwestycji i Handlu S.A. (dawniej PAIZ) oraz Związek Gmin Wiejskich RP.

Łączna moc zainstalowana w systemach fotowoltaicznych w Polsce na koniec 2016 r. wyniosła ok. 199 MW. Moc instalacji fotowoltaicznych, w tym farm słonecznych zbudowanych w zasadniczym, obowiązującym do połowy 2016 r. systemie wsparcia w postaci zielonych certyfikatów przekroczyła 99 MW. Pozostałe 100 MW zainstalowano w mikroinstalacjach podłączonych do sieci, ale nie korzystających z systemu zielonych certyfikatów. Głównymi wytwórcami energii w mikroinstalacjach są osoby fizyczne, coraz częściej jednak instalacje takie powstają w przedsiębiorstwach. U osób fizycznych dominują instalacje mniejsze – mikroinstalacje do 10 kW stanowią ponad 90 % wszystkich mikroinstalacji zainstalowanych u osób fizycznych. Z kolei u przedsiębiorców powstają zazwyczaj mikroinstalacje większe – instalacje powyżej 10 kW stanowią ok. 63%.

Niestabilność przepisów i ulotność dotacji w 2016 r. oraz niepewność (obawy) inwestorów o warunki wsparcia w 2017 r. spowodowały, że rynek fotowoltaiki w ub. r. rozwijał się impulsywnie jako wypadkowa wielu czynników. Bardzo trudno związać faktyczne efekty rynkowe i sprzedażowe branży PV z instrumentami wsparcia. Obraz polskiego rynku fotowoltaiki jaki wyłonił się po przedstawieniu danych statystycznych za 2016 r. świadczy bardziej o żywotności technologii i niezmienności poparcia społecznego dla niej niż o świadomie realizowanej polityce wobec OZE.

Zapraszamy do pobrania pełnej wersji raportu.

Źródło: Instytut Energetyki Odnawialnej

Wpis został opublikowany 19 maja 2017 w następujących kategoriach: News, OZE. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partnerzy działu

Newsletter

Warto zobaczyć