Brak kategorii » Minister i parlamentarzyści w Budryku

Minister i parlamentarzyści w Budryku

17 maja 2017 Możliwość komentowania Minister i parlamentarzyści w Budryku została wyłączona Share 'Minister i parlamentarzyści w Budryku' on Facebook Share 'Minister i parlamentarzyści w Budryku' on Email Share 'Minister i parlamentarzyści w Budryku' on Print Friendly

csm_20170516www-kwk-budryk-17_5936a8fc24Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii, Daniel Ozon pełniący obowiązki prezesa zarządu JSW wraz z grupą parlamentarzystów oraz dziennikarzy zjechali na poziom 1290 w KWK Budryk. Obecnie to najgłębsze wyrobisko w Polskim górnictwie.

JSW przyspiesza prace związane z oddaniem najważniejszej inwestycji w kopalni Budryk w Ornontowicach. Chodzi o uruchomienie poziomu 1290, który pozwoli górnikom na dotarcie do nowych złóż węgla koksowego. To najgłębsza i najcenniejsza inwestycja naszej spółki.

– W ciągu najbliższych dwóch lat zakład przeróbczy kopalni Budryk zostanie zmodernizowany
i przygotowany do  produkcji wysokiej jakości węgla koksowego. Dzięki temu spodziewamy się wzrostu produkcji węgla koksowego z 35 do 59 %. A to poprawi wyniki całej spółki –
powiedział Daniel Ozon pełniący obowiązki prezesa zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Węgiel koksowy zalega pomiędzy poziomami 1050 a 1290. Wielkość złóż szacuje się na 122,5 mln ton. Dzięki udostępnieniu nowych pokładów Budryk będzie fedrował, co najmniej przez 60 lat. Prace przygotowawcze prowadzone są w bardzo trudnych warunkach i co ważne, przy utrzymaniu pełnej ciągłości ruchu zakładu. Postępom prac przyglądał się dziś wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, wspólnie z posłami i zaproszonymi gośćmi.

– To jest najgłębsze miejsce jeśli chodzi o węgiel koksowy w Polsce i Europie. Trzeba podkreślić, że mamy w Polsce inżynierów, którzy potrafią wykonywać trudne inwestycje w kopalniach węgla kamiennego. Nie każdy kraj ma takie umiejętności. Należy inwestować w Polskie górnictwo – podkreślił Grzegorz Tobiszowski wiceminister energii.

Do poziomu 1290 wykonano wyrobiska korytarzowe. W trakcie realizacji jest uruchomienie wyciągu szybowego i wykonanie pełnej infrastruktury. Intensywne prace trwają tez na powierzchni zakładu. Pierwsza tona węgla koksowego typu hard ma zostać wydobyta w 2019 r. Zgodnie z nową strategią spółki, najpóźniej w 2020 roku węgiel koksowy będzie stanowił około 80-85% ogółu produkcji.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Źródło: Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

Wpis został opublikowany 17 maja 2017 w następujących kategoriach: Brak kategorii, News, Paliwa dla energetyki. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć