News » W I kwartale br. 88% EBITDA grupy Energa z dystrybucji

W I kwartale br. 88% EBITDA grupy Energa z dystrybucji

16 maja 2017 Możliwość komentowania W I kwartale br. 88% EBITDA grupy Energa z dystrybucji została wyłączona Share 'W I kwartale br. 88% EBITDA grupy Energa z dystrybucji' on Facebook Share 'W I kwartale br. 88% EBITDA grupy Energa z dystrybucji' on Email Share 'W I kwartale br. 88% EBITDA grupy Energa z dystrybucji' on Print Friendly

Segment dystrybucji – tradycyjny motor rozwoju grupy Energa – wypracował w I kwartale 2017 r. 88% EBITDA grupy, wobec 77% w I kwartale 2016 r.

W I kwartale 2017 r. przychody ze sprzedaży segmentu dystrybucji grupy Energa były wyższe niż w analogicznym okresie ub. r. o 6%. O tyle samo wzrosła zarówno EBITDA segmentu kształtując się na poziomie 530 mln zł, jak i zysk operacyjny, który wyniósł 339 mln zł. Istotny wpływ na ukształtowanie się wyniku operacyjnego miała wyższa marża na sprzedaży usług dystrybucyjnych (ze stratami sieciowymi) o 50 mln zł, co z kolei wynikało m.in. z korekty opłaty przejściowej PSE.

Zysk netto segmentu dystrybucji grupy Energa w I kwartale 2017 r. wyniósł 247 mln zł i  był wyższy niż w analogicznym kwartale roku poprzedniego o 21 mln zł. Natomiast wolumen dystrybuowanej energii w I kwartale 2017 r. utrzymał się na zbliżonym jak w analogicznym okresie ub. r. i wyniósł 5 623 GWh (w I kw. 2016 – 5 644 GWh).

W I kwartale 2017 r. grupa Energa zrealizowała inwestycje na poziomie 217 mln zł, z czego 168 mln zł w segmencie dystrybucji. Obejmowały one rozbudowę sieci w celu przyłączania nowych odbiorców i wytwórców, a także modernizacje, których zadaniem jest poprawa niezawodności dostaw energii elektrycznej. Poniesione także zostały nakłady na innowacyjne technologie i rozwiązania sieciowe. W efekcie tych inwestycji w I kwartale przyłączono 8,3 tys. nowych klientów, wybudowano i zmodernizowano 989 km linii wysokiego, średniego oraz niskiego napięcia oraz przyłączono do sieci 5,3 MW nowych źródeł OZE.

Źródło: Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej

 

Wpis został opublikowany 16 maja 2017 w następujących kategoriach: News, Odbiorcy - Rynek Energii i Gazu. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partner działu

Newsletter

Warto zobaczyć