Emisje, CO2 » Prezes NIK na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach

Prezes NIK na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach

15 maja 2017 Możliwość komentowania Prezes NIK na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach została wyłączona Share 'Prezes NIK na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach' on Facebook Share 'Prezes NIK na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach' on Email Share 'Prezes NIK na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach' on Print Friendly

Prezes Krzysztof Kwiatkowski wziął udział w IX Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. Prezes NIK w gronie ekspertów, samorządowców i społeczników dyskutował m.in. o problemie smogu – o świadomości, edukacji oraz regulacjach prawnych potrzebnych do walki z niską emisją. W trzydniowym wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele największych firm, eksperci, naukowcy, politycy oraz samorządowcy.

Kongres Gospodarczy w Katowicach to jedno z najważniejszych wydarzeń gospodarczych w Europie Centralnej, określane „śląskim Davos”. W tym roku w ciągu trzech dni odbyły się 123 sesje tematyczne, w których głos zabrało 700 prelegentów. Liczba uczestników przekroczyła 8 tys. Tematyka Kongresu obejmuje co roku najbardziej istotne kwestie dla rozwoju gospodarczego i społecznego Europy. Wśród tematów tegorocznego spotkania była m.in. przyszłość Europy i projektu UE, a także kwestie związane z energetyką, innowacjami, transportem i logistyką, czy polityką regionalną.

Sesja Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski prezentuje wyniki raportów

Wśród zaproszonych do Katowic gości był prezes Krzysztof Kwiatkowski. Wziął udział w sesji „Smogowa Polska – skuteczna walka z niską emisją”. Podczas debaty prezes NIK mówił o wynikach kontroli poświęconych problemowi zanieczyszczenia powietrza w Polsce.  – Izba od dawna wskazuje na ten problem. W ciągu ostatnich kilkunastu lat przygotowaliśmy kilka raportów dotyczących zanieczyszczenia powietrza – mówił. – Na podstawie badań z 10 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie, sześć jest w naszym kraju. Ale problem nie dotyczy tylko Polski. Obecnie w kilkunastu europejskich państwach trwa międzynarodowa kontrola dotycząca problemu zanieczyszczenia powietrza oraz skuteczności działań podejmowanych na rzecz jego ograniczenia – dodał prezes NIK.

W 2000 r. NIK przedstawiła wyniki kontroli realizacji zadań w zakresie ochrony powietrza przed zanieczyszczeniem, która wykazała, że pomimo poprawy w zakresie zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery, podejmowane działania dla ochrony powietrza przed zanieczyszczeniem wciąż nie były wystarczające oraz nie zapewniały zdecydowanych zmian stanu jakości powietrza w kraju. W 2014 r. Izba wskazała, że w wielu polskich miastach stężenie toksycznych i rakotwórczych substancji wielokrotnie przekraczało dopuszczalne normy. Izba oceniła wówczas, że mimo iż miasta wydawały olbrzymie sumy na walkę z zanieczyszczeniami powietrza, jego jakość poprawiła się tylko nieznacznie (Zobacz: NIK o ochronie powietrza przed zanieczyszczeniami) . Z kolei opublikowana na początku 2017 r. kontrola pokazała, że skontrolowane gminy nieskutecznie działały na rzecz ograniczania niskiej emisji z kotłowni przydomowych i gminnych. Przedsięwzięcia podejmowane w tym zakresie były zbyt powolne, a ich skala ograniczona (Zobacz: NIK o ograniczaniu niskiej emisji z kotłowni przydomowych i gminnych w województwie śląskim).

Przedstawiciele NIK uczestniczyli również m.in. w panelu dyskusyjnym poświęconym jakości stanowionego prawa i jego skutkom dla działalności gospodarczej. Izba przeprowadzając kontrole i stwierdzając, że ustalenia pozwalają na doprecyzowanie bądź uproszczenie przepisów – które nie tylko są korzystne dla administracji publicznej, ale również dla obywateli i przedsiębiorców, którzy codziennie muszą zmagać się z ich stosowaniem – korzysta z przysługującego uprawnienia do formułowania wniosków de lege ferenda. Oprócz tego rodzaju wniosków Izba przedstawia także wnioski o charakterze systemowym, których celem jest zwrócenie uwagi na istotne problemy w różnych obszarach funkcjonowania państwa.

Źródło: Najwyższa Izba Kontroli

Wpis został opublikowany 15 maja 2017 w następujących kategoriach: Emisje, CO2, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partner działu

"Nowa Energia" wspiera

Newsletter

Warto zobaczyć