News » Zloty medal Międzynarodowych Targów Wynalazczości Badań…

Zloty medal Międzynarodowych Targów Wynalazczości Badań Naukowych i Nowych Technologii BARCELONA INNOVA dla GIG

11 maja 2017 Możliwość komentowania Zloty medal Międzynarodowych Targów Wynalazczości Badań Naukowych i Nowych Technologii BARCELONA INNOVA dla GIG została wyłączona Share 'Zloty medal Międzynarodowych Targów Wynalazczości Badań Naukowych i Nowych Technologii BARCELONA INNOVA dla GIG' on Facebook Share 'Zloty medal Międzynarodowych Targów Wynalazczości Badań Naukowych i Nowych Technologii BARCELONA INNOVA dla GIG' on Email Share 'Zloty medal Międzynarodowych Targów Wynalazczości Badań Naukowych i Nowych Technologii BARCELONA INNOVA dla GIG' on Print Friendly

GIG otrzymał  Złoty Medal oraz Dyplom i medal Ministerstwa Nauki z Rumunii  za  mobilną platformę do pomiaru wybranych parametrów niskiej emisji z wykorzystaniem dronów.  Targi odbywały się w dniach od 4 do 6 maja 2017 r. w Barcelonie.

Dron mierzy to, co wydostaje się z komina bezpośrednio nad nim, ale też dzięki takim pomiarom można też opracować  mapę zagrożeń i wskazać miejsca kumulacji zanieczyszczeń pyłowych. Zastosowano w nim autorskie rozwiązanie laserowych mierników stężenia pyłu, dwutlenku i tlenku węgla. Dzięki wykorzystaniu drona, diametralnie skraca się czas procedury kontrolnej, bo urządzenie pobierając próbkę dymu wydobywającą się z komina, natychmiast bada jej skład. Za pomocą specjalnego oprogramowania dane trafiają do operatora i są zapisywane w bazie. Latające laboratorium cechuje niezawodność działania w trybie „on line” i wysoka dokładność pomiarów, która pozwala na wskazywanie źródeł i wielkości emisji zanieczyszczeń. Z kolei wykorzystanie niewielkich aspiratorów akumulatorowych i membran filtracyjnych, zamontowanych w głowicach pomiarowych podwieszonych pod dronem, pozwala na zweryfikowanie uzyskanych wyników stężenia zanieczyszczeń pyłowych w akredytowanym Laboratorium GIG. System umożliwia  także rejestracje przelotów (obraz z kamery na pokładzie drona, wysokość/odległość od emitera uzyskana za pomocą dalmierza, pozycja geograficzna), wizualizację danych i wyników oraz  ich interpretację na mapie, m.in.  przy zastosowaniu narzędzi GIS.

Nagrodzony w Barcelonie zespół autorski to:  Adam Szade, Marcin Fisior,  Tadeusz Smoła, Adam Ramowski, Zbigniew Motyka, Marcin Słota, Krystian Kadlewicz, Marcin Głodniok i Adam Hamerla. Twórcom serdecznie gratulujemy !

Źródło: Główny Instytut Górnictwa

Wpis został opublikowany 11 maja 2017 w następujących kategoriach: News, Technologie. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partnerzy działu

Newsletter

Warto zobaczyć