News » W Gdańsku wybrano najbardziej innowacyjny projekt energetyczny

W Gdańsku wybrano najbardziej innowacyjny projekt energetyczny

28 Kwi 2017 Możliwość komentowania W Gdańsku wybrano najbardziej innowacyjny projekt energetyczny została wyłączona Share 'W Gdańsku wybrano najbardziej innowacyjny projekt energetyczny' on Facebook Share 'W Gdańsku wybrano najbardziej innowacyjny projekt energetyczny' on Email Share 'W Gdańsku wybrano najbardziej innowacyjny projekt energetyczny' on Print Friendly

dr hab inż Piotr OstrowskiLaureatem II edycji konkursu Laboratorium Innowacji, który odbywa się w trakcie Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego w Gdańsku, została gliwicka firma N-ERGIA. Nagroda „Fale Innowacji” została przyznana za nowatorski projekt instalacji odzysku i zagospodarowania ciepła spalin kotłowych.

Ogólnopolski Szczyt Energetyczny to najważniejsze spotkanie przedstawicieli branży energetycznej w Polsce. Tegoroczna edycja OSE odbyła się 25 i 26 kwietnia w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Do II edycji konkursu „Laboratorium Innowacji” mogli zgłaszać się przedstawiciele firm energetycznych i instytucji naukowych z całej Polski. Autorzy najbardziej nowoczesnych, innowacyjnych i wpisujących się w trendy projektów zaprezentowali się w specjalnym panelu.  

Za najbardziej innowacyjne rozwiązanie Kapituła Konkursowa uznała projekt firmy N-ERGIA, czyli instalacji odzysku i zagospodarowania ciepła spalin kotłowych. Został on uhonorowany nagrodą „Fale Innowacji”. 

Jeśli polska energetyka i szerzej – gospodarka – chcą konkurować na arenie nie tylko regionu, ale globalnie, nie obędzie się bez innowacji i inwestycji. Zgłoszone projekty pokazują, że polskie firmy są w stanie kreować innowacyjne projekty, szukać ciekawych rozwiązań. I to nie tylko te duże firmy, ale też średnie i małe. To świetna wiadomość dla branży i polskiej gospodarki mówi Grzegorz Blachowski, PR manager grupy GPEC, która jest pomysłodawcą konkursu.

Nasze rozwiązanie to odpowiedź na główne wyzwania stojące przed polską energetyką, a więc poprawa efektywności energetycznej oraz skuteczna redukcja emitowanych zanieczyszczeń i emisji CO2 z kotłowni komunalnych i przemysłowych – mówi przedstawiciel firmy N-ERGIA, dr hab. inż. Piotr Ostrowski, prof. w Politechnice Śląskiej.

Firma N-ERGIA Sp. z o.o. zajmuje się skutecznym wdrażaniem technologii opracowanych w ramach prac naukowo-badawczych i rozwojowych prowadzonych na Politechnice Śląskiej. Nagrodzony projekt dotyczy odbioru ciepła z spalin traktowanych jako odpad (WHR) do celów cieplnych – na potrzeby ogrzewania budynków i wody. Skutkiem ma być redukcja zużywanego paliwa nawet o 10% i tak sama redukcja zanieczyszczeń. Jest to „bezkosztowa” forma ochrony środowiska, która jednocześnie poprawia sprawność instalacji.

 Oprócz firmy N-Ergia swoje rozwiązania pokazali również:

  • ENSPIRION Sp. z o.o. (Grupa ENERGA) – Carsharing samochodów elektrycznych ENERGA.
  • Grupa LOTOS S.A. – Projekt opracowania nowej technologii zagospodarowywania nieprzereagowanego oleju z procesu hydrokrakingu.
  • N-ERGIA Sp. z o.o. Spin–off Politechnika Śląska Nowe Technologie – Instalacja odzysku i zagospodarowania ciepła spalin kotłowych.
  • Gazuno Langowski Sp. J. – Wdrożenie na rynek polski innowacyjnej, oszczędnej i ekologicznej technologii grzewczej opartej o absorpcyjny układ chłodniczy.
  • Politechnika Śląska – Projekt hybrydy: spalarnia i termy.
  • INKOL – Globalny monitor efektywności energetycznej.
  • BELSE – Osadzanie tulei wielowypustowej na wale koła czerpakowego na kompozycie polimerowym Belzona 1111.

Źródło: Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej sp. z o.o.

Wpis został opublikowany 28 Kwi 2017 w następujących kategoriach: News, Technologie. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partnerzy działu

Newsletter

Warto zobaczyć