News » Perspektywy i wyzwania dla integracji rynków energetycznych w…

Perspektywy i wyzwania dla integracji rynków energetycznych w regionie Morza Bałtyckiego

28 Kwi 2017 Komentarze: 1 Share 'Perspektywy i wyzwania dla integracji rynków energetycznych w regionie Morza Bałtyckiego' on Facebook Share 'Perspektywy i wyzwania dla integracji rynków energetycznych w regionie Morza Bałtyckiego' on Email Share 'Perspektywy i wyzwania dla integracji rynków energetycznych w regionie Morza Bałtyckiego' on Print Friendly

26 kwietnia odbyło się VI Forum Energetyki Konwencjonalnej i Odnawialnej w Wilnie na Litwie. Podczas Forum Hando Sutter, prezes zarządu Eesti Energia, największego koncernu energetycznego w krajach bałtyckich, który przygotowuje się do wejścia na polski rynek sprzedaży energii i gazu poprzez spółkę zależną Enefit, przedstawił perspektywy oraz kluczowe wyzwania dla rozwoju rynku energetycznego Państw w regionie Morza Bałtyckiego.

Biorąc pod uwagę prognozowane wyzwania dla regionu, kraje bałtyckie muszą wypracować wspólne stanowisko i uzgodnić zasady handlu z państwami trzecimi spoza EOG, aby zakończyć proces integracji rynku bałtyckiego. Mając na uwadze strategiczną współpracę transgraniczną, zalecalibyśmy rządom państw bałtyckich włączenie w dyskusję również Polski i Finlandii.

Bałtycki punkt widzenia

Rozwiązaniem analogicznym do Trzeciego pakietu energetycznego w regionie Bałtyku był BEMIP. Plan zakładał utworzenie jednego, zharmonizowanego rynku energii elektrycznej o zasięgu regionalnym, który zostałby zintegrowany z rynkiem nordyckim przez system Nord Pool oraz połączenia w latach 2009-2015.

Biorąc pod uwagę plan wdrożenia BEMIP, można uznać, że w zasadzie proces integracji został ukończony. Wprowadzenie wspólnego rynku dnia następnego oraz wdrożenie zarządzania ograniczeniami (congestion management), spowodowało transformację rynku bałtyckiego w platformę handlową, na której energia elektryczna swobodnie pokonuje granice państw. Oddanie do użytku połączeń energetycznych z Finlandią, Szwecją i Polską zaowocowało integracją regionu z jeszcze większym rynkiem i zwiększyło bezpieczeństwo dostaw.

Niemniej jednak plan nie został jeszcze w pełni wprowadzony w życie. Państwa bałtyckie nie były w stanie uzgodnić wspólnego stanowiska oraz opracować wytycznych dotyczących handlu z państwami trzecimi spoza EOG, a litewski rynek energii dla gospodarstw domowych wciąż podlega regulacji.

Możliwość zwiększonego wycieku emisji

Choć Rosja podjęła decyzję o wstrzymaniu budowy elektrowni atomowej w Kaliningradzie, a litewski Sejm zajął twarde stanowisko w sprawie elektrowni atomowej w Ostrowcu zakazując importu energii w niej wytwarzanej, w Obwodzie Kaliningradzkim wciąż budowane są nowe elektrownie oparte na technologiach konwencjonalnych, a Białoruś w dalszym ciągu buduje elektrownię atomową w Ostrowcu – przy granicy białorusko-litewskiej.

Biorąc pod uwagę, że region Kaliningradu jest już samowystarczalny pod względem energetycznym, energia wytwarzana w nowych obiektach (łącznie ok. 950 MW) ma trafić na rynek bałtycki.

Jeżeli kraje bałtyckie nie osiągną porozumienia w sprawie warunków handlu z państwami trzecimi, a powyższy scenariusz się zmaterializuje, wówczas:

  • wykorzystanie istniejących elektrowni w regionie bałtyckim, wytwarzających energię w oparciu o technologie konwencjonalne, spadnie jeszcze bardziej,
  • rozwijanie odnawialnych źródeł energii będzie wymagać wyższych dopłat, a wygaszanie zastępowanych elektrowni zajmie więcej czasu,
  • dalsza integracja w regionie bałtyckim z polskim systemem energetycznym może natrafić na niespodziewane trudności.

Źródło: Eesti Energia

Wpis został opublikowany 28 Kwi 2017 w następujących kategoriach: News, OZE. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

1 komentarz do “Perspektywy i wyzwania dla integracji rynków energetycznych w regionie Morza Bałtyckiego”

  1. audyt energetyczny, 4 maja 2017 o 12:39

    Zastanawiająca jest polityka w naszym kraju dotycząca energii – wszystkie kraje w koło stają się ograniczać stosowanie węgla, a u nas przez tak silne lobby wydobywcze – ciągle się na to stawia. Za kilka lat cała Europa nam odjedzie, a my ciągle będziemy stać w miejscu zamiast racjonalnie podejść do inwestowania w odnawialne metody pozyskiwania energii

Reklama

Partnerzy działu

Newsletter

Warto zobaczyć