News » Polenergia otrzymała drugą decyzję środowiskową na budowę farmy…

Polenergia otrzymała drugą decyzję środowiskową na budowę farmy wiatrowej na Bałtyku

26 Kwi 2017 Możliwość komentowania Polenergia otrzymała drugą decyzję środowiskową na budowę farmy wiatrowej na Bałtyku została wyłączona Share 'Polenergia otrzymała drugą decyzję środowiskową na budowę farmy wiatrowej na Bałtyku' on Facebook Share 'Polenergia otrzymała drugą decyzję środowiskową na budowę farmy wiatrowej na Bałtyku' on Email Share 'Polenergia otrzymała drugą decyzję środowiskową na budowę farmy wiatrowej na Bałtyku' on Print Friendly

Polenergia S.A. największa polska prywatna, pionowo zintegrowana grupa energetyczna uzyskała od Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku decyzję określającą środowiskowe uwarunkowania realizacji Morskiej Farmy Wiatrowej Polenergia Bałtyk II. Jest to już druga prawomocna decyzja środowiskowa wydana dla spółki. Łączna moc projektów realizowanych obecnie na Bałtyku przez Polenergię to 1200 MW.

  • Polenergia uzyskała prawomocną decyzję środowiskową na budowę Morskiej Farmy Wiatrowej Polenergia Bałtyk II;
  • Polenergia ma dwie prawomocne decyzje środowiskowe na budowę morskich farm wiatrowych na Bałtyku;
  • Realizacja Morskiej Farmy Wiatrowej Polenergia Bałtyk II planowana jest na lata 2023-2026;
  • Maksymalna wysokość wiatraków to 300 m n.p.m., średnica śmigła będzie wynosić maksymalnie 250 m;
  • Pierwszy etap realizacji morskich projektów Polenergii na Bałtyku przewiduje wybudowanie farm wiatrowych o łącznej mocy 1200 MW;
  • Farmy wiatrowe na Bałtyku będą miały bardzo wysoką efektywność i będą stabilnym źródłem energii odnawialnej.

Otrzymanie drugiej decyzji środowiskowej na budowę morskiej farmy wiatrowej oznacza, że Polenergia jest w Polsce niekwestionowanym liderem realizującym projekty farm wiatrowych na Bałtyku. Spółka dysponuje już prawomocnymi decyzjami środowiskowymi, które pozwalają prowadzić prace nad projektami technicznymi dwóch morskich farm wiatrowych o planowanej łącznej mocy do 1200 MW. Jest to 3-krotnie więcej niż moc projektów farm wiatrowych na lądzie, których realizacja została zawieszona w związku z wejściem w życie w 2016 r. przepisów zmieniających rynek odnawialnych źródeł energii. Morskie Farmy Wiatrowe Polenergii będą zlokalizowane na północ od linii brzegowej, na wysokości gminy Smołdzino oraz gminy miejskiej Łeba w województwie pomorskim. Przewidywana obecnie moc pojedynczego wiatraka to około 8-10 MW. Jego wysokość osiągnie poziom maksymalnie 300 m n.p.m., a średnica rotora będzie wynosić maksymalnie 250 m. Będą to największe elektrownie wiatrowe, jakie dotychczas budowano w Polsce.

– Morskie Farmy Wiatrowe Polenergia Bałtyk II i Polenergia Bałtyk III są strategiczną inwestycją, która pozwoli nie tylko spółce, ale przede wszystkim polskiej gospodarce uzyskać miano lidera tego typu przedsięwzięć. Bazując na wyliczeniach ekspertów, jeśli uda się do 2030 r. zbudować na Bałtyku elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 6000 MW, to polski PKB zyska z tego tytułu 60 mld zł, a rynek pracy wzbogaci się o dodatkowe 77 tys. nowych miejsc pracy. Krajowe przedsiębiorstwa bezpośrednio lub pośrednio będą mogły ubiegać się o kontrakty na realizację fundamentów, wież, kabli, morskich stacji transformatorowych, usług budowlanych, a także potencjalnie produkcji rotorów czy też dostawy statków. Czy tak się stanie zależy teraz przede wszystkim od otoczenia regulacyjnego, w tym harmonogramu i wyników aukcji na energię odnawialną wytwarzaną w tej technologii – podkreśla Jacek Głowacki, kierujący pracami zarządu Polenergii.

W styczniu 2017 r. rozpoczęły się dokładne pomiary wiatru na potrzeby obu projektów. Dzięki bardzo dobrym warunkom wietrznym na Bałtyku, możliwe będzie bardziej efektywne wykorzystanie energii oraz zmniejszenie zużycia urządzeń, czyniąc z morskich farm wiatrowych stabilne źródło energii odnawialnej. Rozpoczęcie prac budowlanych ma nastąpić po uzyskaniu pozwolenia na budowę najwcześniej w 2019 r. Pierwszy prąd z Morskiej Farmy Wiatrowej Polenergia Bałtyk III może popłynąć do polskiego wybrzeża w 2021-2022 r., a z Morskiej Farmy Wiatrowej Polenergia Bałtyk II w 2026 r. Okres eksploatacji obu Morskich Farm Wiatrowych przewidziany jest na 25 lat.

Realizacja każdego projektu została podzielona na etapy. Wynika to z zawartej przez inwestora umowy, która umożliwia przyłączenie do KSE 600 MW do 2021 r. na obszarze Morskiej Farmy Wiatrowej Polenergia Bałtyk III oraz przyłączenia 600 MW do końca 2025 r. na obszarze Morskiej Farmy Wiatrowej Polenergia Bałtyk II. Spółka przewiduje, że po 2022 i 2025 r. możliwe będzie pozyskanie dodatkowych mocy przyłączeniowych, co pozwoli na rozbudowę każdej farmy wiatrowej do maksymalnej mocy 1200 MW. Oznacza to, że łączna moc morskich projektów Polenergii realizowanych na Bałtyku, może osiągnąć maksymalnie nawet 2400 MW.

Źródło: Polenergia SA

Wpis został opublikowany 26 Kwi 2017 w następujących kategoriach: News, OZE. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partnerzy działu

Newsletter

Warto zobaczyć