Ciepłownictwo » PGE: silniki Rolls-Royce w EC Rzeszów objęte 3-letnim serwisem

PGE: silniki Rolls-Royce w EC Rzeszów objęte 3-letnim serwisem

26 Kwi 2017 Możliwość komentowania PGE: silniki Rolls-Royce w EC Rzeszów objęte 3-letnim serwisem została wyłączona Share 'PGE: silniki Rolls-Royce w EC Rzeszów objęte 3-letnim serwisem' on Facebook Share 'PGE: silniki Rolls-Royce w EC Rzeszów objęte 3-letnim serwisem' on Email Share 'PGE: silniki Rolls-Royce w EC Rzeszów objęte 3-letnim serwisem' on Print Friendly

EC-Rzeszów-1Kontrakt o wartości nieco ponad 4 mln euro został zawarty 24 kwietnia z firmą Bergen Engines Denmark A/S.

Umowa obejmuje planowaną i nieplanową obsługę serwisową czterech silników gazowych Rolls-Royce bloku kogeneracyjnego wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w Elektrociepłowni Rzeszów, oddziale spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, należącej do Grupy Kapitałowej PGE. Kontrakt będzie obowiązywał przez 3 lata.

– Podpisana umowa jest niezbędna dla prawidłowej, dalszej eksploatacji bloku silnikowego, jako wysokosprawnego źródła kogeneracyjnego oraz ma zapewnić jego wysoką dyspozycyjność – powiedział Tadeusz Kępski, dyrektor techniczny Elektrociepłowni Rzeszów.

Kogeneracyjny blok gazowy wytwarzający energię elektryczną i ciepło w oparciu o cztery spalinowe silniki tłokowe marki Rolls-Royce oddany został do użytku w październiku 2014 r. To pierwszy tego typu obiekt energetyczny w Grupie Kapitałowej PGE i największy obecnie blok silnikowy na gaz w Polsce.

Całkowita moc elektryczna bloku na poziomie ok. 29 MWe odpowiada potrzebom energetycznym prawobrzeżnej części miasta Rzeszowa. Z kolei moc cieplna na poziomie ok. 27 MWt umożliwia całkowite pokrycie zapotrzebowania systemu ciepłowniczego latem. Włączenie do pracy bloku silnikowego spowodowało znaczne ograniczenie emisji dwutlenku węgla i dwutlenku siarki do atmosfery.

Inwestycja w formule „pod klucz” została zrealizowana przez firmę INTROL SA z Katowic za kwotę 87,4 mln zł netto, z czego prawie 50% pochodziło z dotacji.

Należąca do PGE Elektrociepłownia Rzeszów jest największym producentem ciepła dla miejskiego systemu ciepłowniczego, pokrywa prawie 80% jego potrzeb. Jest także wytwórcą energii elektrycznej, której produkcja sięga poziomu 700 000 MWh.

Źródło: PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.

Wpis został opublikowany 26 Kwi 2017 w następujących kategoriach: Ciepłownictwo, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partnerzy działu

Newsletter

Warto zobaczyć