News » Minister Tchórzewski: projekt zgazowania węgla to przyszłość…

Minister Tchórzewski: projekt zgazowania węgla to przyszłość energetyki

21 Kwi 2017 Możliwość komentowania Minister Tchórzewski: projekt zgazowania węgla to przyszłość energetyki została wyłączona Share 'Minister Tchórzewski: projekt zgazowania węgla to przyszłość energetyki' on Facebook Share 'Minister Tchórzewski: projekt zgazowania węgla to przyszłość energetyki' on Email Share 'Minister Tchórzewski: projekt zgazowania węgla to przyszłość energetyki' on Print Friendly

20170420_MKT_GPW2Podpisany 20.04.2017 r. list intencyjny w sprawie budowy instalacji zgazowania węgla to odważny krok ku przyszłości energetyki opartej na nowych technologiach – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas briefingu prasowego dotyczącego projektu Tauronu i Grupy Azoty. Spotkanie odbyło się 20 kwietnia 2017 r. na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Minister Tchórzewski zwrócił także uwagę, że projekt jest szansą na zgazowanie pierwszego mln ton węgla w 2020 r. – Liczę również, że np. dwa lata później będziemy mieli okazję skorzystać z tej technologii przy produkcji energii elektrycznej w nowym bloku o mocy 500 MW – dodał. Podkreślił ponadto, że projekt ten wpisuje się w obszar tzw. czystych technologii węglowych, wykorzystując krajowy węgiel kamienny.

Z kolei prezes Tauron Polska Energia Filip Grzegorczyk podkreślił, że spółka wspólnie z Grupą Azoty pokazuje, że rodzime surowce mogą być bazą do budowania nowego biznesu. – Obecne zużycie gazu ziemnego można zastąpić gazem syntezowym otrzymanym w wyniku zgazowania węgla – dodał.

Źródło: Ministerstwo Energii

Wpis został opublikowany 21 Kwi 2017 w następujących kategoriach: News, Paliwa dla energetyki. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć