Edukacja » Zmierzą się z historią Solidarności przy wsparciu Energi

Zmierzą się z historią Solidarności przy wsparciu Energi

20 Kwi 2017 Możliwość komentowania Zmierzą się z historią Solidarności przy wsparciu Energi została wyłączona Share 'Zmierzą się z historią Solidarności przy wsparciu Energi' on Facebook Share 'Zmierzą się z historią Solidarności przy wsparciu Energi' on Email Share 'Zmierzą się z historią Solidarności przy wsparciu Energi' on Print Friendly

wizyta_studyjna_w_2016_roku_06_fot._fcs48 finalistów wojewódzkich etapów Olimpiady Solidarności rozpocznie dziś wizytę w Gdańsku. Będą przygotowywać się do ogólnopolskiego finału konkursu we Wrocławiu. Sponsorem strategicznym Olimpiady jest Grupa Energa.

Fundacja Centrum Solidarności już po raz czwarty zaprosiła uczniów szkół ponadgimnazjalnych do konkursu wiedzy o największym ruchu społecznym w historii współczesnej Europy – o Solidarności. Po trwających od jesieni dwuetapowych eliminacjach wyłoniono 16 trzyosobowych reprezentacji finałowych. Złożone są z uczniów blisko czterdziestu szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Nim jednak młodzież zmierzy się w wielkim finale IV edycji Olimpiady Solidarności, przez następne dwa dni ćwiczyć się będzie m.in. w sztuce autoprezentacji i sztuki filmowej. Dzięki temu finaliści zdobędą wiedzę i praktyczne zdolności, które wykorzystają do przygotowania krótkich filmów na jeden z trzech tematów:

  1. Wytłumacz młodemu Europejczykowi, czym różnił się socjalizm w Polsce Gierka, Kani i Jaruzelskiego od socjalizmu we Francji Mitteranda;
  2. Dowcip i anegdota jako narzędzie sprzeciwu wobec propagandy PRL w latach 1970-1989;
  3. Postawy młodzieży wobec przemian politycznych w Polsce w latach 1970-1989.

Organizatorzy zadbali, aby program wizyty studyjnej był zróżnicowany. Uczestnicy poświęcą swój czas nie tylko warsztatom filmowym i zajęciom z autoprezentacji. Przygotowano dla nich również udział w spacerze historycznym „Gdańsk, miasto Wolności” oraz zwiedzanie Europejskiego Centrum Solidarności.

– Wizyta studyjna, oprócz warsztatów czy zwiedzania miasta i Europejskiego Centrum Solidarności, ma przede wszystkim na celu integrację wszystkich finalistów. Bardzo ważne jest dla nas podczas tej wizyty wypracowanie odpowiedniej strategii komunikacji pomiędzy nauczycielem a uczniem oraz pomiędzy samymi uczestnikami, którzy bardzo często pochodzą z odległych od siebie miejscowości, a do finału podchodzą jako jedna drużyna wojewódzka. Podczas trzech dni w Gdańsku uczą się pracy w grupie, wypracowywania kompromisów oraz wystąpień publicznych – mówi Patrycja Marczuk z FCS, koordynatorka Olimpiady Solidarności.

wizyta_studyjna_w_2016_roku_08_fot._fcsUdział w wizycie studyjnej pozwoli finalistom nie tylko nabyć nowe, pomocne umiejętności, ale też jeszcze lepiej wczuć się w klimat lat 1970-1989.

– Z dużą przyjemnością angażujemy się w przedsięwzięcia związane z naszą najnowszą historią, tym bardziej, gdy służyć mają poszerzaniu wśród młodzieży wiedzy na temat trudu podjętego przez opozycjonistów, którzy w czasach PRL wiele ryzykowali dla wolnej Polski. Osobiście takie działania są mi też o tyle bliskie, że w młodości, w wieku zbliżonym do uczestników Olimpiady Solidarności, sam brałem udział w działalności antykomunistycznej w ramach Federacji Młodzieży Walczącej i na własnej skórze doświadczyłem zjawisk, o których finaliści będą przygotowywać wystąpienia. Warto też podkreślić, że inicjatywa Fundacji Centrum Solidarności nie jest jedynym takim przedsięwzięciem wspieranym przez Energę. Wierzymy, że kształtowanie w młodych pokoleniach postaw patriotycznych jest zadaniem nie tylko nauczycieli, ale każdego, komu na sercu leży przyszłość naszego kraju i Polaków jako narodu – podkreśla Robert Kwiatek, dyrektor wydziału sponsoringu Energa SA.

wizyta_studyjna_w_2016_roku_01_fot._fcsDwudniowy finał IV Olimpiady Solidarności odbędzie się w dniach 7-8 czerwca we Wrocławiu. Podczas pierwszego dnia grupy przedstawiać będą przed jury swoje prezentacje. Uczestników czeka też egzamin z wiedzy o historii Polski w okresie 1970-1990. Po pierwszym dniu finału organizatorzy przygotowali niespodziankę – koncert zespołu Coma. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni podczas wielkiej gali finałowej 8 czerwca. Na zdobywców najwyższego lauru czekać będą indeksy na studia stacjonarne na jednej z czterech uczelni: Uniwersytecie Gdańskim, Jagiellońskim, Warszawskim i Wrocławskim. Każdy uczestnik, który stanie na podium, zdobędzie też roczne stypendium naukowe i bony na publikacje Instytutu Pamięci Narodowej. Dla nauczycieli opiekujących się zwycięskimi drużynami przewidziano nagrody finansowe, a dla szkół – statuetki oraz dyplomy.

Finaliści zakończą wizytę w Gdańsku w sobotę rano.

Źródło: ENERGA SA

Wpis został opublikowany 20 Kwi 2017 w następujących kategoriach: Edukacja, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć