Wydarzenia - zapowiedzi » Czy rząd doprowadzi do upadku małych polskich firm…

Czy rząd doprowadzi do upadku małych polskich firm energetycznych?

13 Kwi 2017 Brak komentarzy Share 'Czy rząd doprowadzi do upadku małych polskich firm energetycznych?' on Facebook Share 'Czy rząd doprowadzi do upadku małych polskich firm energetycznych?' on Email Share 'Czy rząd doprowadzi do upadku małych polskich firm energetycznych?' on Print Friendly

LOGOTYP SMEWZaproszenie na konferencję prasową: Czy rząd doprowadzi do upadku małych polskich firm energetycznych? Konferencja odbędzie się 21 kwietnia 2017 r. o godzinie 14:00 w Centrum Prasowym PAP, przy ul. Brackiej 6/8 w Warszawie.

Chcemy zwrócić uwagę Państwa i społeczeństwa na sytuację przedsiębiorców, którzy zachęcani przez kolejne rządy zainwestowali w odnawialne źródła energii w okresie 2005-2016, licząc na stabilne dochody z systemu wsparcia. Na skutek zaniechań i celowych działań rządu, ci sami przedsiębiorcy borykają się dziś z poważnymi problemami. Ryzyko bankructwa nie dotyczy tylko ich elektrowni wiatrowych, wodnych, biomasowych czy słonecznych, ale zwłaszcza w przypadku małych przedsiębiorców, także prywatnego majątku (domów, gospodarstw rolnych), które stanowiły zabezpieczenie dla kredytów na nowoczesne instalacje OZE.

Mówiąc wprost – inwestorzy, którzy pozytywnie zareagowali na zaproszenie wystosowane przez państwo zostali wystawieni do przysłowiowego „wiatru”, a rząd, na którym ciążą konkretne obowiązki regulacyjne z ich wykonywania całkowicie zrezygnował i umywa ręce patrząc na osobiste tragedie setek inwestorów.

Rząd może naprawić sytuację jednym rozporządzeniem i decyzją o możliwości migracji istniejących instalacji do nowego aukcyjnego systemu wsparcia. Apele przedsiębiorców nie dają żadnych rezultatów, rząd nie przejmuje się doprowadzeniem do upadłości polskich firm, które odpowiadając na zaproszenie władz do angażowania się w zwiększenie udziału OZE w polskim miksie energetycznym, zainwestowali często dorobek całego życia w nowoczesną gałąź przemysłu. Dziś stoją przed widmem upadłości lub swoistego wywłaszczenia.

Sytuacja została przedstawiona przez licznie zgromadzonych przedsiębiorców na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu Górnictwa i Energii 5 kwietnia 2017 r. Polska Rada Koordynacyjna OZE przekazała na ręce parlamentarzystów i przedstawicieli ME apel o naprawę systemu wsparcia dla istniejących instalacji OZE. Mimo, że nie jest to niespodzianka, a Ministerstwo Energii otrzymuje informacje i apele na ten temat już od kilku lat, przedstawiciele rządu nie poczuwają się do obowiązku podjęcia działań skazując przedsiębiorców na upadek.

LOGOTYP SMEW

Źródło: Polska Rada Koordynacyjna Odnawialnych Źródeł Energii

Wpis został opublikowany 13 Kwi 2017 w następujących kategoriach: Wydarzenia - zapowiedzi. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Możesz zostawić komentarz lub użyć trackbacka.

Zostaw komentarz

Reklama

Wspieramy

Newsletter

Warto zobaczyć