Edukacja » Debaty z Energ(i)ą na półmetku. Młodzież rozpoczęła turniej…

Debaty z Energ(i)ą na półmetku. Młodzież rozpoczęła turniej pojedynków na słowa

12 Kwi 2017 Możliwość komentowania Debaty z Energ(i)ą na półmetku. Młodzież rozpoczęła turniej pojedynków na słowa została wyłączona Share 'Debaty z Energ(i)ą na półmetku. Młodzież rozpoczęła turniej pojedynków na słowa' on Facebook Share 'Debaty z Energ(i)ą na półmetku. Młodzież rozpoczęła turniej pojedynków na słowa' on Email Share 'Debaty z Energ(i)ą na półmetku. Młodzież rozpoczęła turniej pojedynków na słowa' on Print Friendly

17635511_444596579218290_8423635948628484548_o (1)Pomorska Liga Debat, której sponsorem głównym jest Grupa Energa, weszła w etap debat eliminacyjnych. Projekt skierowany do uczniów pomorskich szkół średnich, ma na celu wyposażenie młodzieży w kompetencje miękkie, a także promowanie postaw patriotycznych i wolnościowych wśród młodego pokolenia. Najlepsza drużyna trwającego właśnie turnieju, zostanie wyłoniona podczas finału, który odbędzie się 24 kwietnia w Gdańsku. Na Uniwersytecie Gdańskim spotkają się najlepsi dyskutanci spośród reprezentantów 16 szkół województwa pomorskiego.

Sprawne, merytoryczne, a do tego kulturalne prowadzenie dyskusji jest umiejętnością, której zalet nie można przecenić. Na przełomie marca i kwietnia eksperci Instytutu Debaty Publicznej, Tomasz Solarski i Jakub Winiecki, przeprowadzili warsztaty dla uczniów z małych i średnich miejscowości Pomorza, którzy na co dzień mają ograniczony dostęp do tego typu inicjatyw. Szczególny nacisk został podczas nich położony na naukę sztuki wystąpień publicznych oraz poznanie podstaw i reguł debat oksfordzkich. W czasie zajęć uczniowie poznali także m. in. techniki antystresowe czy zasady tworzenia argumentów w oparciu o klasyczne modele argumentacji.

– Niezwykle istotnym elementem, można rzecz walorem wyróżniającym projekt, jest natychmiastowe przenoszenie omawianych zagadnień teoretycznych na grunt praktycznych ćwiczeń, dzięki którym uczniowie mogą szybko zyskać i wypróbować nowe umiejętności. Nasza nieformalna zasada w czasie warsztatów to: tyle teorii, ile potrzeba, tyle praktyki, ile tylko można – mówi Andrzej Skiba, koordynator projektu, a także prezes zarządu Instytutu Debaty Publicznej.

Jednak Pomorska Liga Debat to nie tylko nauka konstruktywnego prowadzenia sporów, ale także wykłady tematyczne, prowadzone przez pracowników naukowych, m. in. z Uniwersytetu Gdańskiego oraz interesujące osoby ze sfery publicznej czy kulturalnej. Młodzież zapoznała się na nich z tematami dotyczącymi wiedzy o państwie i społeczeństwie. Te merytoryczne informacje będą mogli wykorzystać podczas debat turniejowych, których tematyka utrzymana jest w duchu wolności i patriotyzmu:

  1. Wybór kobiety na prezydenta RP w 2020 r. byłby korzystny dla Polski.
  2. Należy wprowadzić powszechną, bezpłatną pomoc prawną, finansowaną na wzór NFZ.
  3. Należy znieść instytucję ciszy wyborczej.
  4. Należy wprowadzić dzień symboli narodowych w miejsce Dnia Flagi.

Uczestnicy PLD będą na te tematy toczyć spory w ciągu najbliższych dwóch tygodni, podczas potyczek w Gdańsku, Sopocie, Tczewie i Rumii.

Pomorska Liga Debat idealnie wpisuje się w prowadzony od lat program Energa Mecenat. Wspieranie lokalnych społeczności, a w szczególności umożliwianie poszerzania wiedzy oraz rozwoju dzieciom i młodzieży, jest ważnym i odpowiedzialnym zadaniem. Dlatego zaangażowaliśmy się w projekt, który nie tylko otwiera przed młodymi ludźmi z Pomorza nowe, ciekawe perspektywy intelektualne, ale także pomaga kształtować w nich postawy świadomych swojej tożsamości i wartości Polaków – mówi Jarosław Wittstock, dyrektor Departamentu Marketingu w Energa SA.

17760920_752633198241230_1521018263228352668_o.jpg

Pomysł udziału młodzieży z pomorskich szkół w warsztatach i debatach został entuzjastycznie przyjęty zarówno przez uczniów, jak i ich rodziców oraz nauczycieli. Po każdym spotkaniu organizatorzy odbierają liczne sygnały, że to wspaniałe doświadczenie, które kształtuje u młodzieży cenne i potrzebne umiejętności. Dla młodych ludzi spoza dużych ośrodków miejskich taki projekt jest szansą, aby poznać nową formę przekazywania wiedzy i metody twórczej pracy z nią.

Otrzymuję informacje zwrotne od rodziców, którzy są bardzo zadowoleni z udziału ich dzieci w debatach. Jestem wdzięczna za ten świetny program, który pokazuje młodzieży, że może wyrażać siebie i otwierać się, także prowadząc konstruktywne dysputy – podsumowuje Ewa Tuz, dyrektor Gimnazjum im. Kazimierza Jagiellończyka w Trąbkach Wielkich, którego uczniowie uczestniczą w Pomorskiej Lidze Debat.

Finał Pomorskiej Ligi Debat – Debaty z Energ(i)ą – odbędzie się 24 kwietnia na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Najlepsze drużyny z eliminacji regionalnych wezmą udział w rozgrywanych w tym dniu trzech rundach: półfinale, debacie o trzecie miejsce oraz debacie finałowej. Na zwycięzców czeka Puchar Pomorskiej Ligi Debat oraz nagrody rzeczowe.

Źródło: ENERGA SA

Wpis został opublikowany 12 Kwi 2017 w następujących kategoriach: Edukacja, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć