Ciepłownictwo » Korzystaj z ciepła systemowego i płać niższe rachunki za…

Korzystaj z ciepła systemowego i płać niższe rachunki za ogrzewanie!

16 Lut 2017 Możliwość komentowania Korzystaj z ciepła systemowego i płać niższe rachunki za ogrzewanie! została wyłączona Share 'Korzystaj z ciepła systemowego i płać niższe rachunki za ogrzewanie!' on Facebook Share 'Korzystaj z ciepła systemowego i płać niższe rachunki za ogrzewanie!' on Email Share 'Korzystaj z ciepła systemowego i płać niższe rachunki za ogrzewanie!' on Print Friendly

Gdy na zewnątrz panuje chłód każdy marzy o ciepłym i przytulnym mieszkaniu. Dlatego szczególnie w tym okresie warto przyswoić sobie wpływające na nasz budżet domowy nawyki związane z ogrzewaniem mieszkań. Dzięki kilku prostym czynnościom możemy obniżyć rachunki za ogrzewanie, przy jednoczesnym utrzymaniu komfortu cieplnego w mieszkaniu.

Dekalog racjonalnego gospodarowania ciepłem

  • Jeżeli jeszcze nie posiadasz to… koniecznie zamontuj w mieszkaniu termostatyczne zawory przygrzejnikowe. Dzięki nim będziesz mógł efektywnie regulować temperaturę w pomieszczeniach.
  • Przed wyjściem z domu przykręcaj zawory przygrzejnikowe. Pamiętaj jednak, aby nie zakręcać ich zupełnie. Przy dłuższej nieobecności w mieszkaniu zmniejsz temperaturę do 16-17 stopni Celsjusza (taka temperatura nie doprowadzi do zbytniego wychłodzenia pomieszczeń).
  • Wietrz krótko i intensywne, przy oknach otwartych na oścież.
  • Podczas wietrzenia skręć zawory przygrzejnikowe do minimum.
  • Nie zasłaniaj grzejników zasłonami i firankami.
  • Obniż temperaturę na czas snu. Wpłynie to korzystnie na twoje zdrowie i samopoczucie. Lekarze zalecają, by spać w temperaturze ok. 18 stopni Celsjusza.
  • Korzystaj z energii słonecznej. Nie zasłaniaj okien w ciągu dnia, jeżeli twoje mieszkanie usytuowane jest w nasłonecznionym miejscu.
  • Obniż temperaturę w pomieszczeniach rzadko używanych.
  • W pomieszczeniach, w których najczęściej przebywamy utrzymuj temperaturę na poziomie 20-21 stopni Celsjusza. Najcieplejszym pomieszczeniem powinna być łazienka, w której optymalna dla większości ludzi temperatura wynosi 24°C.
  • Zamykaj drzwi do ogrzewanych pomieszczeń np. klatek schodowych, zainstaluj samozamykacze do drzwi wejściowych do klatki schodowej.

Efektywność ekonomiczną dekalogu racjonlnego korzystania z ciepła potwierdzają specjaliści, którzy oceniają, że dzięki stosowaniu jego zasad można obniżyć opłaty za ogrzewanie aż o 15%! Lekarze z kolei przekonują, że wysokość temperatury w domu ma wpływ nie tylko na stan naszego portfela, ale także na zdrowie i samopoczucie! Posłuchaj audio poradnika Jak oszczędzać ciepło – kliknij TUTAJ.

Dodajmy jeszcze, że znacznie większe oszczędności przynoszą działania termoizolacyjne w budynkach docieplenie budynku, modernizacja instalacji wewnętrznej centralnego ogrzewania oraz modernizacja węzła cieplnego. Wymagają one poniesienia nakładów finansowych, jednak koszty zwracają się w niedługim czasie – dzięki mniejszym opłatom za ciepło.

Zmieniając swoje nawyki w użytkowaniu ciepła pamiętajmy jednocześnie o tym, by gospodarować nim racjonalnie. Przesadne wychładzanie pomieszczeń prowadzi do powstawania zawilgoceń i grzybów.

Źródło: Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Tarnowie

Wpis został opublikowany 16 Lut 2017 w następujących kategoriach: Ciepłownictwo, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partnerzy działu

Newsletter

Warto zobaczyć