Emisje, CO2 » Aktualny stan jakości powietrza w Polsce

Aktualny stan jakości powietrza w Polsce

16 Lut 2017 Możliwość komentowania Aktualny stan jakości powietrza w Polsce została wyłączona Share 'Aktualny stan jakości powietrza w Polsce' on Facebook Share 'Aktualny stan jakości powietrza w Polsce' on Email Share 'Aktualny stan jakości powietrza w Polsce' on Print Friendly

Komunikat GIOŚ w sprawie aktualnej i prognozowanej jakości powietrza w Polsce.

14 lutego poziom informowania dla pyłu zawieszonego PM10, czyli średnie dobowe stężenie pyłu PM10 wynoszące 200 µg/m3 zostało przekroczone na obszarze województwa śląskiego w Wodzisławiu Śląskim (259 µg/m3), Zabrzu (211 µg/m3), Katowicach (213 µg/m3), Dąbrowie Górniczej (205 µg/m3), Bielsko-Białej (234 µg/m3), w województwie opolskim w Zdzieszowicach (226 µg/m3) oraz Kędzierzynie-Koźlu (240 µg/m3), w województwie dolnośląskim w Wałbrzychu (269 µg/m3) i Dzierżoniowie (230 µg/m3) oraz w województwie kujawsko-pomorskim w Grudziądzu (217 µg/m3).

Przekroczenie poziomu alarmowego dla pyłu PM10, który wynosi 300 µg/m3 (średnia dobowa), miało miejsce na obszarze województwa śląskiego w Rybniku (316 µg/m3) i w Żywcu (369 µg/m3) oraz w województwie dolnośląskim w Nowej Rudzie (360 µg/m3).

15 lutego (dane z godziny 11.00) stężenie pyłu zawieszonego PM10 w wielu miejscach, zwłaszcza płd. i środkowej Polski, przekraczało 100 µg/m3. Najwyższe stężenia jednogodzinne przekraczające wartość 200 µg/m3 występowało w województwach: śląskim (Zabrze, Tychy, Sosnowiec, Rybnik, Katowice, Gliwice, Dąbrowa Górnicza, Wodzisław Śląski, Żywiec), opolskim (Opole, Kluczbork, Kędzierzyn Koźle, Zdzieszowice), małopolskim (Kraków, Skawina, Trzebinia, Olkusz, Tarnów), wielkopolskim (Kalisz, Poznań, Piła, Konin), łódzkim (Łódź, Radomsko, Piotrków Trybunalski), świętokrzyskim (Kielce, Małogoszcz, Nowiny), kujawsko-pomorskim (Włocławek, Bydgoszcz), dolnośląskim (Wrocław, Nowa Ruda, Legnica, Bolesławiec, Kłodzko, Ząbkowice Śląskie, Dzierżoniów), lubuskim (Wschowa, Żary), zachodniopomorskim (Szczecinek), pomorskim (Kościerzyna) oraz w województwie lubelskim (Lublin). Nie należy jednak wartości godzinnych bezpośrednio odnosić do poziomu dopuszczalnego wynoszącego 50 µg/m3, ponieważ jest to wartość stężenia dobowego a nie jednogodzinnego. Wysokie stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu, zwłaszcza w płd. Polsce, są wynikiem niesprzyjających warunków meteorologicznych (brak wiatru, brak opadów i niska temperatura powietrza) i powiązanej z nimi wysokiej emisji ze źródeł komunalnych (indywidualne kotły grzewcze, kominki).

Według prognozy IMGW-PIB, w dniu 15 lutego na obszarze Polski występowało zachmurzenie małe lub umiarkowane, a tylko na wsch. i płd.-wsch. zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami w środkowej części dnia. Polska pozostawała pod wpływem wyżu z centrami nad Bawarią, Podkarpaciem i Rumunią. Z płn.- zach. napływało cieplejsze powietrze polarno-morskie. Temperatura maksymalna wynosiła od 0°C, 2°C na wsch. do 5°C, 7°C na zach. i do 7°C, 9°C na krańcach płd.-zach. Wiatr słaby, zmienny. W nocy we wsch. połowie Polski występowało zachmurzenie całkowite, miejscami przejaśnienia, a w rejonach górskich rozpogodzenia. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, a w rejonach mgieł lokalnie zachmurzenie całkowite. Temperatura minimalna w nocy wynosiła od -6°C, -4°C na płd. do -3°C, -1°C na płn., w dolinach górskich od ‑8°C do -4°C. Wiatr z kierunków płd., słaby, jedynie na wybrzeżu okresami umiarkowany.

Prognoza IMGW-PIB na dzień 16 lutego przewiduje zachmurzenie małe i umiarkowane, początkowo na wsch., a wieczorem na płn.- zach. zachmurzenie duże. Na wybrzeżu zach. popołudniu możliwe są słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna od 1°C, 3°C na krańcach wsch. do 6°C, 8°C na zach. i do 8°C, 10°C na płd.- zach. Wiatr słaby i umiarkowany, płd.-zach.. Na zach. i płn. prognozuje się opady deszczu ze śniegiem i deszczu postępujące na wsch.

Utrzymujące się niskie prędkości wiatru oraz brak opadów będą sprzyjać występowaniu wysokich stężeń zanieczyszczeń i i utrzymywaniu się złej jakości powietrza.

Na obszarach, na których będą się utrzymywać bardzo wysokie stężenia pyłu zawieszonego, małe dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży i osoby z chorobami serca i dróg oddechowych i astmatycy powinni unikać przebywania na otwartym powietrzu.

Bieżące wyniki pomiarów jakości powietrza są dostępne na portalu „Jakość powietrza” oraz poprzez aplikację mobilną „Jakość powietrza w Polsce”.

Źródło: Ministerstwo Środowiska

Wpis został opublikowany 16 Lut 2017 w następujących kategoriach: Emisje, CO2, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partner działu

"Nowa Energia" wspiera

Newsletter

Warto zobaczyć