News » PGNiG rozpoczęło kolejny odwiert poszukiwawczy gazu łupkowego…

PGNiG rozpoczęło kolejny odwiert poszukiwawczy gazu łupkowego na Pomorzu

19 Cze 2015 Możliwość komentowania PGNiG rozpoczęło kolejny odwiert poszukiwawczy gazu łupkowego na Pomorzu została wyłączona Share 'PGNiG rozpoczęło kolejny odwiert poszukiwawczy gazu łupkowego na Pomorzu' on Facebook Share 'PGNiG rozpoczęło kolejny odwiert poszukiwawczy gazu łupkowego na Pomorzu' on Email Share 'PGNiG rozpoczęło kolejny odwiert poszukiwawczy gazu łupkowego na Pomorzu' on Print Friendly

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA rozpoczęło prace poszukiwawcze gazu łupkowego na odwiercie Wysin-2H na koncesji Stara Kiszewa zlokalizowanej w gminie Liniewo na Pomorzu.

Wysin-2H  to już osiemnasty odwiert w poszukiwaniu gazu łupkowego wykonywany w GK PGNiG,  a zarazem trzeci odwiert horyzontalny. Spółka rozpoczynam tym samym fazę otworów poziomych  w odwiertach tzw. łupkowych, w rejonie pomorskim.

Odwiert Wysin realizowany jest przez firmę UOS (United Oilfield Services), a jego  planowana głębokość wyniesie 3955 m (a całkowita długość wraz z odcinkiem kierunkowym i poziomym 5450 m). Prace wiertnicze potrwają około 65 dni.

Jest to drugi odwiert na terenie gminy Liniewo. Poprzedni, Wysin-1, wykonywany  w okresie marzec-maj 2013 r., osiągnął głębokość 4040 m.

Bezpośrednie prace poszukiwawcze zostały poprzedzone spotkaniami informacyjnymi władzami samorządowymi oraz z mieszkańcami Gminy Liniewo, na terenie której zlokalizowany jest odwiert Wysin-2H.

Do tej pory Spółka wykonała 17 odwiertów w poszukiwaniu gazu łupkowego. PGNiG planuje w 2015 r. wykonanie trzech odwiertów  horyzontalnych ze szczelinowaniem: Wysin-2H, Wysin-3H i Lubocino 4H. W tym roku wydatki inwestycyjne PGNiG SA w obszarze wydobycia szacowane są na 1,4 mld zł.

W zależności od uzyskanych  wyników wierceń zapadną decyzje co do  kolejnych odwiertów w rejonie Pomorza.

Źródło: PGNiG SA

Wpis został opublikowany 19 Cze 2015 w następujących kategoriach: News, Paliwa dla energetyki. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć