News » Główne urządzenia nowego bloku Elektrowni Kozienice już w Polsce

Główne urządzenia nowego bloku Elektrowni Kozienice już w Polsce

18 Cze 2015 Możliwość komentowania Główne urządzenia nowego bloku Elektrowni Kozienice już w Polsce została wyłączona Share 'Główne urządzenia nowego bloku Elektrowni Kozienice już w Polsce' on Facebook Share 'Główne urządzenia nowego bloku Elektrowni Kozienice już w Polsce' on Email Share 'Główne urządzenia nowego bloku Elektrowni Kozienice już w Polsce' on Print Friendly

generator_czerwiec 2015___Generator budowanego nowego bloku o mocy 1075 MW przypłynął do portu w Gdyni. To największa jednostka wytwarzająca energię elektryczną w Polsce i jedna z większych w Europie. Teraz zostanie przetransportowana drogą kolejową na plac budowy w Świerżach Górnych.

Generator przypłynął z fabryki w Japonii. Jego produkcja trwała ponad rok, a podróż z Japonii do Polski dwa miesiące. Potężna konstrukcja waży 490 ton, jest długa na 14 i pół m, a średnica tego kolosa wynosi ponad 4 m. Montaż generatora na budowie zacznie się w połowie lipca.

Generator jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia nowego bloku. Jego zadaniem będzie wytwarzanie energii elektrycznej poprzez zamianę energii kinetycznej napędzającej go turbiny. Producentem urządzenia jest firma Mitsubishi Hitachi Power System.

W Świerżach Górnych trwa realizacja kluczowej inwestycji Grupy Enea – budowy bloku 1075 MW. Projekt realizowany jest zgodnie z przyjętym harmonogramem. Zaawansowanie prac w ujęciu procentowym osiągnęło już 59%. Na początku maja chłodnia kominowa nowego bloku osiągnęła docelową wysokość 185 m. To jedna z największych tego typu budowli w Europie.

Zakończono również montaż wieży nośnej kotła, trwa montaż ekranów pionowych i części konwekcyjnej kotła. Planowane zakończenie tych prac to przełom 2015 i 2016 r. Gotowa jest też już konstrukcja główna budynku maszynowni.

Nowy blok zostanie przekazany do eksploatacji w II połowie 2017 r. i będzie to największa i jednocześnie najsprawniejsza jednostka wytwórcza opalana węglem kamiennym w historii krajowej energetyki.

Źródło: ENEA Wytwarzanie Sp. z o.o.

Wpis został opublikowany 18 Cze 2015 w następujących kategoriach: News, Technologie. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partnerzy działu

Newsletter

Warto zobaczyć